Ściągniemy maseczki, wraca obowiązek zakładania rękawiczek! W obostrzeniach lada dzień nastąpią kolejne zmiany. Jak podaje Radio ZET – „rząd jedne obostrzenia luzuje, a inne zaostrza”. Mianowicie, w najnowszym rozporządzeniu umieszczono punkty mówiące o obowiązku zakładania rękawiczek. Odnosi się to do noszenia rękawiczek zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Kiedy będzie wymagane, abyśmy zakładali rękawiczki jednorazowe?
Ściągniemy maseczki, wraca obowiązek zakładania rękawiczek. Zmiany w obostrzeniach
W Polsce z dnia na dzień maleje liczba osób, które z powodu COVID-19 przebywają w szpitalach. Aktualnie notujemy też o wiele mniej zakażeń na dobę, niż jeszcze choćby przed miesiącem. To wszystko skłoniło rząd do zaprezentowania planu znoszenia obostrzeń, w którego trakcie właśnie jesteśmy. Jednym z jego etapów jest zniesienie obowiązku zakładania maseczek w przestrzeni otwartej. Ma to nastąpić już za 5 dni. Co jednak ciekawe – jak podaje Radio ZET – w nowym rozporządzeniu pojawił się zapis o obowiązku zakładania rękawiczek jednorazowych.
W portalu Radia ZET możemy przeczytać, że „wraca obowiązek zabezpieczenia dłoni przed przenoszeniem koronawirusa”. Co oznacza to w praktyce? Rękawiczki należy zakładać w konkretnych sytuacjach przynajmniej do dnia 5 czerwca tego roku. Gdzie zatem należy stosować rękawiczki ochronne? Radio ZET wyróżnia następujące punkty:
- w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2 tys. m2
- w placówkach handlowych
- na stacjach paliw płynnych
- w miejscach prowadzenia sprzedaży na targowisku (straganie)
Kto nie musi zakładać rękawiczek?
Jak tłumaczy Radio ZET, wymienione wyżej punkty oznaczają, że rękawiczki trzeba będzie ubierać nawet na świeżym powietrzu (przykład przytoczonych targowisk/straganów).
Jak się jednak okazuje, istnieją wyjątki, o których rząd wyraźnie napisał w rozporządzeniu. Kto zatem nie będzie musiał zakładać rękawiczek?
Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mającej trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane.
źródło: Radio ZET