Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt organizowany przez wydawnictwo PWN. Co roku cieszy ogromną popularnością, a ludzie coraz chętniej zgłaszają swoje propozycje. Niektóre z nich znane są od lat i nawet figurują w słownikach, inne zaś to zupełna nowość. Zobacz tegoroczne propozycje i sprawdź, czy rozumiesz ich znaczenie!
Młodzieżowe Słowo Roku 2020
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 zostanie ogłoszone pod koniec grudnia. Można wciąż zgłaszać swoje propozycje na oficjalnej stronie wydawnictwa PWN. Przedstawiamy niektóre z nich, wraz z tłumaczeniami:
- alfasamcyna – bycie stuprocentowym mężczyzną
- alternator – forma męska od „alternatywka”
- banglać – działać
- bóldupić – narzekać
- chwastfoody – bary wegetariańskie i wegańskie
- cringe – zażenowanie
- crush/krasz – osoba, w której się zakochaliśmy, podoba nam się
- essa – słowo, które można używać w każdym momencie, na przywitanie, pożegnanie, jako okrzyk radości lub po prostu wyrażenie swoich odczuć
- gdybyśka – być może
- julka/Julka – określenie młodej, roszczeniowej kobiety o lewicowych poglądach, zafascynowanej amerykańską kulturą, która publikuje w sieci mocne wpisy dotyczące swoich poglądów
- kasztan – głupek
- kcpp – kocham cię po przyjacielsku
- kmwtw – kto ma wiedzieć, ten wie
- m8 – skrót od angielskiego słowa „mate”, czyli przyjaciel, kolega
- mamadżer – osoba, która jest jednocześnie mamą oraz menadżerem swojego dziecka
- odjaniepawlać/odjaniepawlić (się) – określenie zaskakujących wydarzeń
- potas-węgiel – ich symbole chemiczne to K i C, czyli „kocham cię”
- pykło – udało się
- rzepiara – dziewczyna robiąca zdjęcia w polu rzepaku
- yolo – żyje się tylko raz
- ulung – osoba nieumiejąca się zachować
- stulejarz – mężczyzna, którego życie to ciągłe porażki, ofiara losu, nigdy nie miał partnerki. Wywodzi się od stulejki, czyli schorzenia męskiego narządu płciowego.
ZOBACZ TAKŻE: NARCOS 5 SKIERNIEWICE. BOSS GANGU UKRYŁ W POLSKIM BANKU PONAD MILIARD ZŁOTYCH!
Jakie słowa wygrały w poprzednich latach?
W ubiegłym roku plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wygrało słowo „alternatywka”, które określa dziewczynę o alternatywnych upodobaniach, zachowaniach i charakterystycznym, nietypowym wyglądzie. Kojarzona jest z postacią Billie Eilish czy Lil Peepa. Drugie miejsce otrzymało słowo „jesieniara”. W 2016 roku konkurs wygrało słowo „sztos” oznaczające coś fantastycznego. Funkcjonuje również jako określenie stosunku płciowego lub szkolnej oceny celującej. W 2017 roku na pierwszym miejscu znalazła się emotikonka „XD” wyrażająca coś śmiesznego. 2018 rok należał do „dzbana”, czyli zabawnego określenie osoby, któa zrobiła coś głupiego, zabawnego lub jest nieogarnięta.
źródło: dziennikpolski24.pl