Legia Akademicka rusza z kolejną edycją. Tym razem około 320 studentów z pomorskich uczelni weźmie udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt skierowany jest do młodych, którzy chcą wstąpić do wojska.
Legia Akademicka – co to jest?
Legia Akademicka to program dający perspektywy, skierowany do studentów, którzy swoją przyszłość wiążą z wojskiem i marzą o wstąpieniu do wojska oraz służbie czynnej. Jest to szansa na zdobycie niepowtarzalnego doświadczenia, unikalnych umiejętności, ukształtowania charakteru i hartu ducha. Natomiast Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że Legia Akademicka to przygoda, realizacja pasji, dodatkowe kwalifikacje i prestiż w jednym.
Program Legii Akademickiej
Pierwszy etap prowadzą uczelnie i jest to część teoretyczna. W planie znajdują się przedmioty z zakresu wiedzy wojskowej i obronności. Następnie w ramach części praktycznej, w jednostkach wojskowych odbywają się ćwiczenia poligonowe. Oczywiście pierwsza część kończy się egzaminem. Natomiast zanim uczestnik weźmie udział w ćwiczeniach, musi złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe i odebrać swoją kartę powołania. Szkolenie w jednostce trwa 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy i 42 dni w przypadku podoficerów rezerwy.
Rekrutacja do Legii Akademickiej
Rekrutacja do tej edycji Legii Akademickiej jest zakończona. Wnioski były przyjmowane do końca stycznia. Wszystkie zgłoszenia były zweryfikowane i uszeregowane w specjalnej liście przekazanej do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. Ten natomiast rozesłał informacje do WKU zależnie od miejsca zamieszkania zgłoszonego studenta. Oczywiście do programu zgłaszać się mogą studenci dzienni i zaoczni.
Kto uczestniczy w programie?
W tegorocznej edycji Legii Akademickiej udział wzięło siedem pomorskich uczelni. Są to: Uniwersytet Gdański, Akademia Marynarki Wojennej, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Uniwersytet Morski, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Akademia Pomorska. W tym roku na liście ponownie nie ma Politechniki Gdańskiej, która decyzją Senatu nie uczestniczy w projekcie od 2016 roku. Niemniej jednak uczelnia współpracuje z organizatorem projektu. Na przykład w gmachu Politechniki Gdańskiej odbywają się spotkania informacyjne dotyczące udziału w Legii Akademickiej.
Źródło zdjęcia: eurostudent