„Segreguj śmieci”, „ogranicz zużycie plastiku”, „oszczędzaj wodę”, „nie kupuj nowych ubrań” – to tylko kilka haseł jakie towarzyszą nam na każdym kroku, a na celu mają ochronę naszej planety przed zagładą ekologiczną. Dlatego teraz możesz kupić ubrania ze śmieci z Oceanów. Co to za pomysł?
Ubrania ze śmieci z Oceanów
Naukowcy biją na alarm. Szacuje się, że w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Każdego roku w wodach ląduje 8 ton plastiku. Co zatrważające, badania pokazują, że niemal 90 procent morskich ptaków ma plastikowe elementy w swoich żołądkach. Rządy wielu państw zakazują używania i sprzedawania plastikowych słomek czy jednorazowych naczyń. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi zatroskanych o los naszej planety, firmy odzieżowe proponują dość niecodzienne rozwiązania. Oferują bowiem produkty wykonane z materiałów powstałych w wyniku przetworzenia śmieci i odpadów.
Odzież wykonana ze śmieci wyłowionych z mórz i oceanów
Oto kilka przykładów odzieży, którą wykonano z plastiku – śmieci wyłowionych z mórz i oceanów:
- Sneakersy firmy Adidas – wykonane ze śmieci zebranych na Malediwach
- Szorty kąpielowe – każde spodenki wykonane są z 11 plastikowych butelek
- Okulary słoneczne – limitowana kolekcja okularów, których oprawki wykonane są ze śmieci wyłowionych z oceanów
- Odzież zaprojektowana przez Pharella Williamsa.
Przedmioty codziennego użytku z plastiku
Co ważne, ze śmieci z Oceanów wykonywane są nie tylko elementy odzieży, ale także produkty użytkowe jak np. mata do jogi. Po drugie, przedmiotem użytkowym jest stół od Brodiego Neilla – australijskiego projektanta. Blat stołu powstał z niewielkich elementów plastiku zebranych z plaż m.in. na Hawajach, Tasmanii czy Kornwalii. Oprócz tego plastik przyczynił się do stworzenia deskorolki. Do jej produkcji wykorzystano 5 metrów kwadratowych sieci rybackich porzuconych w wodach ze słonecznej Kalifornii. Kolejną rzeczą jest biżuteria ze śmieci pozostałych na plażach Bermudów. Ostatnią propozycją dla fanów ekologicznych rzeczy są zabawki i dekoracje ścienne wykonane z… japonek wyrzuconych na brzeg w Kenii.
Podsumowując, przez zalewający naszą planetę plastik, stoimy na progu katastrofy ekologicznej. A ponieważ coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę ze skali problemu, są firmy, które produkują ubrania i przedmioty użytkowe ze śmieci wyłowionych z mórz i oceanów.