Apel 11 tysięcy naukowców – kryzys klimatyczny i „nieopisane cierpienie”

Apel 11 tysięcy naukowców – mowa o osobach ze 153 krajów, którzy przed szczytem klimatycznym w Madrycie chcą uświadomić ludzi o jakim problemie mowa. Topniejące lodowce, susze czy znaczna emisja CO2 to tylko niektóre z istniejących problemów. Jeżeli nie podejmiemy konkretnych działań, skutki mogą spowodować „nieopisane cierpienie”. 

Apel 11 tysięcy naukowców – zacznijmy działać

Tysiące naukowców z prawie 153 krajów ostrzega: „Oświadczamy wyraźnie i jednoznacznie, że planeta Ziemia stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego”. Podpisali się oni pod raportem, mówiącym o tragicznych skutkach zmian klimatu.  Niestety, jeżeli ludzie nie podejmą konkretnych działań, taka przyszłość jest bardzo prawdopodobna.

Co ważne, aby w jakimś stopniu nasza przyszłość była na zrównoważonym poziomie, należy przede wszystkim podjąć zdecydowane kroki. Należy zmienić dotychczasowe nawyki, sposób w jaki żyjemy. Oświadczenie naukowców opublikowano w piśmie „BioScience”.

Najbardziej naszą uwagę przykuwa stwierdzenie „nieopisane cierpienie” – to właśnie ono pojawiło się między innymi w oświadczeniu naukowców. Globalne ocieplenie przybiera na sile w zaskakująco szybkim tempie i potrzeba zdecydowanych oraz natychmiastowych działań. Jeszcze jesteśmy w stanie zmienić świat, lecz z danych, jakimi dysponują badacze wynika, iż czeka nas klimatyczny stan wyjątkowy. Co nie jest dobrą wiadomością.

Dlatego, pojawił się szereg propozycji, jak należy działać i co zmienić. Przede wszystkim ograniczyć emisję CO2 oraz przestać wycinać lasy, które są naturalnym jego magazynem. 3/4 ze 184 państw robi za mało, aby przyczynić się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych. Tylko 28 państw Unii Europejskiej ma szanse na ograniczenie emisji o 40 procent do roku 2030. Powinno się również ograniczyć produkowanie mięsa.

ZOBACZ TAKŻE: MATERIAŁ Z WŁÓKIEN BANANOWCA ZAMIAST POLIESTRU

Co jeszcze, październik 2019 w Polsce był najgorętszym w historii pomiarów. Pokazuje to systematyczny wzrost temperatury na naszej planecie.

Takie oświadczenia zmuszają do refleksji, dlatego warto pomyśleć nad tym, co możemy zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie, w zgodzie ze środowiskiem.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.