Poziom mórz diametralnie się podnosi – ważny raport!

Poziom mórz diametralnie się podnosi, musimy reagować, bo wkrótce może być za późno! Jeśli nie zmienimy swojego zachowania, niewątpliwie czeka nas wielka katastrofa. Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu opublikował raport, którego wyniki są zatrważające. Jaki wpływ na lodowce oraz oceany ma kryzys klimatyczny?

Globalne ocieplenie

Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC) opublikował specjalny raport, który został napisany przy braniu pod uwagę aż siedmiu tysięcy badań naukowych. Pracowało nad nim aż 100 ekspertów, z 36 różnych krajów. Postanowili oni podsumować, jakie zmiany i zagrożenia stwarza kryzys klimatyczny. Nie podlega wątpliwościom to, że jest niesamowicie szkodliwy zarówno dla Ziemi i i oceanów, ale także powłoki lodowcowej oraz wiecznej zmarzliny.

Poziom oceanów

Poziom mórz i oceanów podnosi się coraz szybciej. Wyniki raportu IPCC są jednoznaczne, jeśli nie zaczniemy działać na korzyść ochrony klimatu, to poziom wód do końca wieku podniesie się aż o metr! Temperatura na świecie będzie wciąż rosła, co jeszcze bardziej przyspieszy topnienie lodowców. Ludzie, którzy mieszkają na terenach nadmorskich, będą musieli się liczyć z tym, że mogą stracić cały dobytek. Naukowcy są prawie pewni hipotezy, która mówi o ocieplaniu się oceanów przez minione 70 lat. Temperatura oceanów i mórz również wzrosła. To prowadzi do drastycznego zakwaszania się wód, a to stwarza niesamowicie duże zagrożenie dla morskich zwierząt oraz całego ekosystemu.

Topnienie lodowców

Poziom mórz podnosi się nie tylko z powodu topnienia lodowców, jednak jest to jedną z głównych przyczyn tego zjawiska. Globalna temperatura wzrasta, a to przyczynia się do topnienia wiecznej zmarzliny. Lodowce górskie są również źródłem pitnej wody dla wielu ludzi. Mieszkańcy Azji, Ameryki Południowej czy Europy będą narażeni na niedostatek świeżej pitnej wody. Wszystkie dane wskazują na to, że zagrożenie jest dużo poważniejsze, niż do tej pory myśleliśmy. Dr Jean-Pierre Gattuso to jeden z autorów raportu, sam podkreśla powagę sytuacji słowami:

Błękitna planeta jest dziś w prawdziwym niebezpieczeństwie, doświadczając wielu zniewag z wielu różnych kierunków. To nasza wina

 

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.