Aż trudno uwierzyć w takie informacje, jednak dwie studentki stworzyły bakterię, która zamieni plastik w wodę! Zanieczyszczenie oceanów przez ten surowiec, jest palącym problemem na świecie. Szacuje się, że jeżeli ludzie nie zaczną działać w zgodzie ze środowiskiem, do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego trzeba podjąć zdecydowane i szybkie kroki.
Dwie studentki stworzyły bakterię
Wiele krajów wprowadza zmiany, które mają pomóc w walce z plastikiem, jak i innymi kwestiami pomagającymi zmienić środowisko. Zmniejszenie emisji niebezpiecznych gazów, zachęcanie do jazdy rowerem czy minimalizowanie plastiku. To jedne z niewielu rzeczy, które mogą pozytywnie wpłynąć na naszą planetę. Dlatego czas na kolejne odkrycie.
Mianowicie, dwie studentki: Jeanny Yao i Miranda Wang, odkryły bakterię zamieniającą plastik w wodę! Co ciekawe, mają jedynie po 20 lat. Pracowały nad tym projektem od lat, natomiast zebrały już 400 tysięcy dolarów dofinansowania, aby dopiąć całość. Jednak bardziej zastanawiającą kwestią jest fakt, jak to ma działać?
Two students have been able to develop a pioneering invention to fight against plastics in the ocean. .
.
.
.
.
.
.
Jeanny Yao and Miranda Wang are both only 20 years old but have been working on a bacterium that can effectively dissolve plastic and turn… https://t.co/cnqCwShM4t pic.twitter.com/pPnrN7vtMl— The CEPEP Company Limited (@CepepCoTT) September 12, 2019
Musimy rozbijać materiał
Studentki wyjaśniły, że nie da się w stu procentach zrezygnować z plastiku, dlatego trzeba go rozbijać, dzięki odpowiedniej technologii. Z informacji wynika, iż na początku tworzywo sztuczne się rozpuszcza, następnie staje się ono plastyczne. Później składniki umieszczane są na specjalnym urządzeniu i zachowują się jak resztki jedzenia. Przejście plastiku na wodę jest bardzo obiecujące.
Dzięki temu, dziewczyny zebrały już 5 nagród naukowych i stają się rozpoznawalne. Dodatkowo, wspomniały o wykorzystaniu tej technologii w dwóch przypadkach. Po pierwsze, do czyszczenia plaż. Po drugie, do produkcji materiałów do szycia ubrań.
Jesteśmy bardzo ciekawi jak rozwinie się ta sytuacja, gdyż może to być dobrą zmianą dla świata.