Czystek – czy warto pić? Herbata z czystka, właściwości

Czystek to roślina, która bardzo pozytywnie wpływa na nasz układ odpornościowy. Utarło się, że zielona herbata jest najbardziej bogata w antyoksydanty, lecz jednak to czystek jest na pierwszym miejscu. Co więcej, nie można go przedawkować, a jego spożywanie nie przynosi żadnych skutków ubocznych. Sprawdźcie koniecznie, jak zaparzyć taką herbatę oraz jakie ma właściwości!

Herbata z czystka

W sklepach dostaniemy suszone liście, z których można zrobić napraw. Wygodniejszą formą jest jednak herbata ekspresowa. Musimy tylko zwrócić uwagę na to, czy zawiera ona 100% liści czystka. Z pewnością dostaniemy ją w każdym sklepie zielarskim, aptece oraz na półkach sklepowych. Suszone liście albo torebkę herbaty wystarczy zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem od 5 do 8 minut. Do takiego naparu możemy ewentualnie dodać łyżeczkę miodu bądź plasterek cytryny.

Właściwości czystka

Czystek ma wiele cennych właściwości, dlatego wymienimy najważniejsze z nich. Zapobiega chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy krwi, a także pomaga nam w zwalczeniu trądziku. Dodatkowo ma zdolność do poprawienia kondycji włosów oraz oczyszczenia ciała z toksyn. Co więcej, zwalcza drobnoustroje i hamuje rozwój stanów zapalnych. Wszystko dzięki dużej zawartości polifenoli, które zwalczają wolne rodniki. Istnieją także spekulacje, że pomaga on w walce z nowotworami. Jednak nie udowodniono tego do tej pory badaniami, które wciąż trwają.

Kwiat czystka

Czystek zastosowanie

Oprócz herbaty do picia, można również stosować inhalacje z tego ziela. Pomagają na infekcje układu oddechowego, a dokładniej jego górnego odcinka. Wystarczy, że do miski z gorącą wodą dodamy 3 łyżeczki ususzonych liści albo torebki herbaty ekspresowej i pochylimy się nad nią. Najlepiej przykryć głowę ręcznikiem lub kocem, w ten sposób para nie wydostanie się bokami i będziemy mogli swobodnie ją wdychać. Taka inhalacja powinna trwać około 15 minut. Innym sposobem na wykorzystanie czystka, jest także płukanka. Parzymy herbatę, a po jej ostudzeniu, płuczemy jamę ustną. Możemy to robić zarówno rano jak i wieczorem. Zlikwiduje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, a także usunie przebarwienia.

źródła zdjęć: abckuracjusza, topnaj

Aleksandra S.

Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku Biologia Medyczna. Ma słabość do dobrego jedzenia, podróży oraz zwierząt.