Kleszcze u psa – jak je zwalczyć? Preparaty i środki

Kleszcze potrafią przenosić groźne, czasem śmiertelne choroby. Są one niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Kleszcze u psa mogą być zatem równie niebezpieczne jak u człowieka. Sprawdź co zrobić żeby ochronić czworonoga przed kleszczami.

 

Sposoby na kleszcze

Obecnie kleszcze mogą być aktywne w zasadzie przez cały rok pod warunkiem, że temperatura jest wyższa niż 5 stopni Celsjusza przez kilka dni. Sposoby na kleszcze u psa opierają się na stosowaniu środków chemicznych. Działają one na układ nerwowy kleszcza Mogą to być obroże, spray, krople na skórę lub tabletki.

Obroże na kleszcze u psa

Część z obroży dostępnych na rynku jedynie odstrasza kleszcze dlatego najlepiej kupować je w specjalistycznych sklepach lub gabinetach weterynaryjnych. Spełniają swoją funkcję przez 6-8 miesięcy. Obroża powinna przylegać do skóry psa, ale nie może być też zbyt ciasna. Obroże przeciwkleszczowe nie sprawdzają się jednak u psów z dużą ilością sierści.

Spray na kleszcze

Spray to skuteczny środek zawierający substancje działające na układ nerwowy kleszcza. Zwykle stosowane są w przypadku małych psów oraz szczeniąt.

Krople na skórę

Krople typu spot-on przeważnie aplikuje się na kark oraz wzdłuż grzbietu psa w kilku miejscach. Podane miejscowo wnikają do podskórnych naczyń krwionośnych chroniąc całą powierzchnię skóry psa. Nanoszenie kropli należy powtarzać co około 4 tygodnie. Ilość preparatu powinna być dobrana przez weterynarza.

Tabletki dna kleszcze

Wbrew pozorom tabletki są chętnie przyjmowane przez psy. Można je rzuć lub połykać. Substancja z tabletki przenika z żołądka do tkanki tłuszczowej i mięśniowej, a także do wątroby i nerek. Tabletki są bezpieczne dla psów, jednak niektóre z czworonogów mogą odczuwać chwilowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Może to być m.in. biegunka lub brak apetytu.

Na zakończenie warto dodać, że nie ma środka, który w 100 procentach chroni psa przed kleszczami. Należy pamiętać o systematyce w podawaniu środków na kleszcze u psa. Pamiętaj, że znalezienie kleszcza u psa nie oznacza, że ochrona jest nieskuteczna. Preparaty nie zawsze odstraszają kleszcza, ale zabijają go zawsze zanim kleszcz zdąży zarazić.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.