Zespół napięcia przedmiesiączkowego zna niemalże każda kobieta. Ten dokuczliwy czas pojawia się aż raz w miesiącu. PMS objawy psychiczne, czego możemy się spodziewać? Obejmuje on aż 300 symptomów! Zarówno tych psychicznych, jak i somatycznych. Dodatkowo, co miesiąc może pojawiać się inny komplet objawów. Czy PMS to choroba? Da się z nim walczyć?
PMS objawy psychiczne
Każdemu cyklowi miesiączkowemu mogą towarzyszyć różne problemy oraz zaburzenia emocjonalne. To bardzo niekorzystne dla naszego samopoczucia, a także jakości oraz komfortu życia. Objawami zaburzeń emocjonalnych, które występują najczęściej, są: wahania nastroju, odczuwalne napięcie albo lęki, poczucie braku kontroli, krótkotrwała depresja, a także drażliwość. Pojawiają się lub nasilają podczas wystąpienia fazy lutealnej cyklu. Stopniowo łagodnieją albo całkowicie mijają z początkiem fazy folikularnej.
Jak rozpoznać PMS?
Przede wszystkim musimy potwierdzić, że PMS objawy psychiczne i ich występowanie jest powiązane z trwającym cyklem miesiączkowym. Jeśli objawy są uciążliwe do tego stopnia, że utrudniają normalne funkcjonowanie, wtedy uzasadnione jest włączenie leczenia farmakologicznego. W przeciwnym razie, niestety leków się nie podaje. Należy również wykluczyć, że symptomów tych, nie wywołują inne zaburzenia pochodzenia somatycznego lub nawet psychicznego. Bardzo często podobne objawy daje trwająca już depresja, zaburzenia osobowości, a nawet zaburzenia lękowe.
Domowe sposoby na PMS
Jeśli PMS objawy psychiczne nie występują, a doskwiera nam jedynie dyskomfort oraz umiarkowany ból, możemy sobie z nim poradzić domowymi sposobami. Przede wszystkim powinnyśmy odstawić kofeinę, cukier oraz sól. Na czas miesiączki również musimy odstawić tłuste i ostre potrawy. Na te kilka dni także najlepiej zrezygnować z alkoholu. Produkty bogate w węglowodany, a także białko są szczególnie dla nas dobre. Posiłki powinniśmy podzielić na 5 albo nawet 6 małych porcji, dzięki temu unikniemy wzdęć i dyskomfortu związanego z wypróżnianiem. Codziennie musimy się zmobilizować choć do krótkiego spaceru lub innej lekkiej aktywności fizycznej. Dodatkowo, ćwiczenia rozciągające i relaksujące pomogą nam z bólem w podbrzuszu. Pamiętajmy, że kluczem do dobrego samopoczucia jest pełnowartościowy i nieprzerywany sen, najlepiej gdyby trwał 7 godzin. Wszystkie te sposoby gwarantują, że PMS objawy psychiczne ominą nas szerokim łukiem!
źródła zdjęć: videoblocks, gettyimages