Korytarz ratunkowy – czy wiesz czym jest i jak wygląda? O zjawisku jest coraz głośniej, jednak kierowcy nie zawsze potrafią się do niego dostosować. Jest kluczowy w ratowaniu życia – dlaczego? Zobacz poniżej i wyciągnij wnioski. Ta wiedza może ci się przydać choćby w podróży na wakacje.
Korytarz ratunkowy – co to jest?
Korytarz ratunkowy to pojęcie, które ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się w mediach internetowych i wiadomościach telewizyjnych. Dotyczy ścisłego zachowania na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Właśnie tam, gdy dochodzi do wypadków, ratownicy bardzo często mają trudności z dotarciem do poszkodowanych. Korytarz życia ma ułatwić tą kwestię, czym znacząco przyczynia się do ratowania ludzkich istnień.
Podsumowując zatem – korytarz ratunkowy to takie ustawienie pojazdów na drodze, aby służby ratunkowe miały umożliwione łatwe dotarcie do poszkodowanych. Jak jednak wygląda to w praktyce? Jakich zasad powinni przestrzegać kierowcy podczas stosowania korytarza ratunkowego?
Jak utworzyć korytarz życia?
Choć cały manewr wydaje się być banalnie łatwy, jego poprawne zastosowanie często okazuje się być trudne. Wszystko przez brak świadomości kierowców, którzy często zamiast ułatwić przejazd pogotowiu i straży – dodatkowo go utrudniają. Zdarzają się bowiem kierujący, którzy utworzonym korytarzem ratunkowym próbują… cofać, czym rzecz jasna blokują dojazd do miejsca wypadku. Jest to zachowanie karygodne i powinno być surowo karane.
Poprawne utworzenie korytarza ratunkowego polega na maksymalnym zjechaniu do pobocza – samochody stojące po lewej stronie, do lewego, natomiast samochody będące po prawej stronie – do prawego pobocza. W całym przedsięwzięciu chodzi o to, aby straże i pogotowia miały swobodny przejazd do miejsca wypadku, pomiędzy stojącymi na drodze samochodami. Poniżej przykład:
Korytarz życia, pas życia
Korytarz ratunkowy określa się jeszcze mianem korytarza życia, a także pasa życia. Zwłaszcza w okresie wakacji, gdy ruch na drogach jest wzmożony, warto o tym mówić. Należy uświadamiać i edukować kierowców, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy nastanie sposobność do wykorzystania tego jakże ważnego manewru w praktyce. Wymaga on także zgrania kierujących. Jak jednak pokazuje poniższy przykład, świadomi kierowcy nie maja żadnych problemów, aby utworzyć przejezdną drogę dla ludzi niosących pomoc ofiarom wypadków.
Korytarz ratunkowy – WIDEO
źródło zdjęć: wikipedia.pl