Kwota wolna od zajęcia 2019. Ile pieniędzy może zabrać komornik?

Kwota wolna od zajęcia 2019 – ile pieniędzy może zabrać komornik? Jaka jest kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2019 roku? Wiele osób, które borykają się z nieopłaconymi długami, zadaje sobie to pytanie. Jakie są wytyczne? Czy komornik może zająć wszystkie pieniądze z naszego konta? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Kwota wolna od zajęcia – kiedy mamy do czynienia z komornikiem?

Generalnie przyjęto zasadę, że komornik do akcji wkracza wtedy, gdy zawiodą wszystkie inne drogi porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem. Wierzyciel jest osobą, która decyduje się na pożyczkę. Dłużnik to z kolei osoba, która ją pobiera i jest zobowiązana do oddania danej kwoty.

Często jednak zdarza się, że dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku, na który wcześniej przystał. Co w takim razie należy zrobić? Pierwszą opcją są po prostu rozmowy i negocjacje pomiędzy dwójką zainteresowanych. Kolejnym krokiem, gdy poprzedni nie przyniesie skutku, może być uzyskanie pomocy od windykatorów. Ich praca polega na – kolokwialnie mówiąc – ściąganiu długu siłą perswazji. Rzecz jasna zabronione jest tutaj zastraszanie oraz używanie siły. Dozwolone są natomiast telefoniczne przypomnienia o długu, wizyty w domu i tym podobne. Zdarza się jednak, że i ta metoda nie przynosi skutku. Wtedy wierzyciel zwraca się do sądu – i pojawia się komornik.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego 2019

Komornik może działać na kilku płaszczyznach – egzekucja długu może odbywać się przykładowo na: nieruchomościach, ruchomościach, czy choćby wynagrodzeniu. W wymienione natomiast, wlicza się takie dobra jak choćby: sprzęty elektroniczne, obrazy, biżuterię, pojazdy, mieszkania, domy, działki. Nie można rzecz jasna zapomnieć o kontach bankowych. Ile jednak komornik może zabrać z naszego konta?

Wszystko jest dokładnie określone. Mówiąc jak najprościej – kwota wolna od zajęcia komorniczego 2019 wynosi minimalne wynagrodzenie w kwocie netto. Oznacza to zatem, że po interwencji komornika, na koncie musi pozostać przynajmniej 1634 złotych netto (gdyż tegoroczna płaca minimalna to 2250 złotych brutto). Oznacza to zatem, że konto nie może zostać zupełnie „wyczyszczone” a muszą na nim zostać jakiekolwiek środki do życia.

Gdy dana osoba zarabia więcej niżeli minimalna krajowa płaca, wtedy komornik zabiera resztę pieniędzy. Jest jeszcze jeden warunek. W przypadku jeśli osoba zarabia więcej niż 3268 złotych netto, konfiskata nie powinna wynieść więcej niż 50% przychodów. 

500+ a komornik

Ważne jest też to, że komornik nie może zająć pieniędzy, które na konto spływają w ramach świadczeń socjalnych. W ich skład wchodzą: 500+, alimenty, zasiłek socjalny, renty dla sierot, zasiłek macierzyński i ojcowski, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia na rzecz rodzin ubogich. Wtedy oprócz omawianej wcześniej płacy minimalnej, komornik na koncie pozostawić musi także wymienione świadczenia.

źródło zdjęć: bakier.pl, zadluzenia.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.