Zespół chronicznego zmęczenia – czym jest i jak go rozpoznać?

Zespół chronicznego zmęczenia nazywany też zmęczeniem przewlekłym (CFS) uważany jest za chorobę cywilizacyjną. Coraz więcej osób cierpi na przewlekłą senność, znużenie, kłopoty z koncentracją i wycieńczeniem fizycznym. Jak rozpoznać syndrom przewlekłego zmęczenia? 

 

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia

Jest to niewytłumaczalne zmęczenie, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy. Lekarze podejrzewają, że przyczynami choroby mogą być czynniki immunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym, np. alergie. Według innych naukowców przyczyną zmęczenia są zaburzenia w wydzielaniu jednego z hormonów produkowanych przez nadnercza.

Kto choruje na chroniczne zmęczenie?

Najbardziej narażone są osoby żyjące w ciągłym biegu, prowadzące niezdrowy tryb życia. CFS dotyczy zatem młodych osób, ale także przechodzących na emeryturę. W niektórych środowiskach CFS pojawia się jako wynik wypalenia zawodowego. Na zmęczenie narażeni są więc lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, duchowni czy psychoterapeuci.

Objawy CFS

Głównym objawem jest utrzymujące się co najmniej 6 miesięcy, nawracające lub stałe uczucie zmęczenia. Może być zmęczeniem fizycznym, ale także psychicznym. Dodatkowo uczucie to nie znika po odpoczynku i wpływa w stopniu znacznym na aktywność społeczną i zawodową chorego. Oczywiście występuje cały szereg objawów towarzyszących. Są to:

  • bóle gardła
  • bóle głowy
  • powiększone i bolesne węzły chłonne
  • bóle mięśni i stawów
  • zaburzenia snu
  • zaburzenia pamięci
  • problemy z koncentracją
  • złe samopoczucie po wysiłku, które utrzymuje się ponad 24 godziny.
Diagnozowanie i leczenie CFS

Po pierwsze należy wykluczyć wiele chorób objawiających się zmęczeniem – cukrzycę, anemię, niedoczynność tarczycy, choroby płuc, serca, nerek i wątroby, zakażenie wirusem HIV, nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, uzależnienie od środków psychoaktywnych. Ze względu na złożoność problemu przewlekłego zmęczenia, zaleca się fizjoterapię, psychoterapię, terapię bólu, a czasem nawet hipnozę.

Podsumowując, w oczach wielu ludzi przewlekłe zmęczenie jest wymysłem cywilizacji. Jednak niektórzy mają ogromne trudności z funkcjonowaniem przez ciągłe odczuwanie zmęczenia. Konkretna przyczyna nie jest znana, choć istnieje wiele teorii – od infekcji wirusowych po stres. Jeśli czujesz utrzymujące się zmęczenie, udaj się do specjalisty.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.