Sezon grzewczy już za pasem, co znaczy, że znów w Polsce odczujemy obecność smogu. Smog normy jakie będą obowiązywać od października, ulegną zmianie. Jako jedyni z Unii Europejskiej mamy najwyższe normy alarmu smogowego. Koniecznie sprawdźcie, jakie są nowe rozporządzenia dotyczące smogu.
Smog normy i alarmy smogowe
W końcu doczekaliśmy się nowych, a zarazem ostrzejszych norm dla alarmów smogowych! 20 września 2019 sam minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisał nowe rozporządzenie dotyczące nowych, ostrzejszych norm smogowych. Nowe zasady powinny wejść już z początkiem października. Byłby to niewątpliwie duży krok w kierunku dbania o nasze zdrowie. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska zakłada, że alarm smogowy będzie ogłaszany już przy przekroczeniu 150 mikrogramów na m³ podczas całej doby, jeśli chodzi o pył PM10. Jednakże zostaniemy poinformowaniu o stężeniu już przy wartości 100 mikrogramów.
Alarm smogowy Polska
Do tej pory smog normy i alarmy smogowe były dużo bardziej tolerancyjne dla zanieczyszczeń. W Polsce alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu dopiero 300 mikrogramów na m³ w ciągu doby, a informowani jesteśmy przy wartości 200 mikrogramów. Nasze normy są najwyższe spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej! Nie zapominajmy, że smog jest niesamowicie szkodliwy dla naszego zdrowia. Powoduje wiele powikłań, problemów zdrowotnych, co może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też absolutnie nie możemy ignorować tego zjawiska!
Smog normy
Całe szczęście, w przyszłości normy smogowe mając ulec znacznemu zaostrzeniu. Mateusz Morawiecki 19.09.2019 podczas konferencji w Bytomiu zapowiedział, że alarm smogowy będzie ogłaszany już przy przekroczeniu 80 mikrogramów na m³ w ciągu doby dla pyłu PM10! Ciekawe, kiedy to wejdzie w życie. Mamy nadzieję, że jak najszybciej. Według raportów WHO, jak również agend europejskich, przez zanieczyszczenia wynikające ze smogu, rocznie umiera aż 47 tysięcy osób! To bezsprzecznie przerażająco duża liczba! Co zatem odpowiada za tak wielkie zanieczyszczenia? To właśnie sektor bytowo-komunalny jest odpowiedzialny za największe emisje zanieczyszczeń. Brane są tu pod uwagę pyły zawieszone PM2,5, PM10, a także benzo(a)pirenu. Najbardziej szkodzą piece grzewcze, palenie śmieci oraz transport.
źródła zdjęć: Twetter