Site icon aju.pl

Głodówka przedłuża życie – badanie nagrodzone Nagrodą Nobla

głodówka

Głodówka przedłuża życie i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Do takich wniosków doszedł japoński naukowiec Yoshinori Ohsumi, który za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Brak jedzenia uaktywnia proces autofagii, który polega na rozkładzie uszkodzonych fragmentów komórek, spowalniając starzenie się.

Czym jest autofagia?

Autofagia to proces, który rozpoczyna swoją pracę w organizmie człowieka, gdy ma się do czynienia z głodówką. Polega na rozkładzie białka oraz innych elementów w celu wytworzenia energii. Co więcej, komórki niszczą wówczas wirusy i bakterie, pozbywają się również uszkodzonych fragmentów komórkowych. Proces ten jest niezbędny do odnowy i przetrwania komórek oraz poprawia stan zdrowia. Yoshinori Ohsumi rozpoczął swoje eksperymenty badając drożdże. Zwierzęta, rośliny, a także organizmy jednokomórkowe wykorzystują autofagię, aby przetrwać głów. Japończyk doszedł do wniosku, że sprawdzi się to również na organizmach wyższego szczebla, jakimi są ludzie. Dodatkowo odkrył, że proces ten zwalcza stany zapale, demencję i chorobę Parkinsona.

ZOBACZ TAKŻE: BEZ SPECJALIZACJI ORTODONTY ZAKŁADAŁ APARATY NA ZĘBY 

Głodówka, a zdrowie

Odkryto, że proces odnowy komórek zaczyna się od 12 do 24 godzin bez jedzenia. Dodatkowo, istnieje wiele badań, które potwierdzają, że głodówka wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, złagodzenie stanów zapalnych, utratę wagi i z podniesienie wydajności mózgu. Podobny efekt można otrzymać poprzez wysiłek fizyczny. Yoshinori Ohsumi powiedział:

Zaczęliśmy także dostrzegać nagły wzrost w ilości badań, które ukazują nową funkcję nokautu genetycznego, który także przyczynia się do autofagii. Nadal jednak wiemy niewiele o mechanizmie autofagii, dlatego potrzebne jest przeprowadzenie poważnych badań. Mam nadzieję przejść do badań nad autofagią na poziomie molekularnym, by stawić czoła tej tajemnicy. To moja misja.

Doktor Valter Longo, Dyrektor Instytutu Długowieczności na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii w Los Angeles, zaleca jednak jedzenie 2 posiłków dziennie. Dotyczy to ludzi, którzy mają problemy z objadaniem się. Jedząc ostatni posiłek o 16, a śniadanie następnego dnia o 7 rano, odbywa się 15-godzinną głodówkę.

Exit mobile version