Site icon aju.pl

Dżuma w Kalifornii – to pierwszy przypadek od 5 lat

Dżuma w Kalifornii

Dżuma w Kalifornii! To pierwszy odnotowany przypadek u ludzi od blisko 5 lat. Jak donoszą media z Los Angeles, osoba mieszkająca w South Lake Tahoe została ugryziona przez pchłę, która zaraziła ją dżumą.

Dżuma w Kalifornii!

U mieszkańca (lokalne źródła nie zdradzają płci) South Lake Tahoe wykryto dżumę. Osoba ta wyszła na spacer z psem nad okoliczne jezioro. Prawdopodobnie tam doszło do ukąszenia przez pchłę. Warto zaznaczyć, że dżumę da się wyleczyć, jeżeli leczenie zacznie się w ciągu 24 godzin od zarażenia. Tak było w tym przypadku. Pacjent/ka z South Lake Tahoe znajduje się obecnie pod opieką medyczną, a ponadto odizolowano ją we własnym domu.

Na szczęście odnotowana w Kalifornii choroba to odmiana dymienicza, a nie dużo groźniejsza – płucna. Przenosi się ona przez pchły które żyły wcześniej na małych zwierzętach futerkowych i gryzoniach takich jak wiewiórki czy susły. Kiedy ugryzą człowieka – zarażają dżumą. Zarazić można się również poprzez zjedzenie mięsa chorego zwierzęcia. Tak było w przypadku zarażeń w Mongolii i Chinach mających miejsce w ostatnich tygodniach.

Dr Nancy Williams z urzędu ds. zdrowia publicznego poinformowała, że bakterie dżumy występują naturalnie w Kalifornii, w tym także w rejonie, w którym doszło to wyżej wymienionego zarażenia. Jak informuje CNN, w 2015 roku odnotowano ostatni przypadek dżumy. Wówczas podczas pobytu w Parku Narodowym Yosemite zachorowało dwoje ludzi, którzy prawdopodobnie również zarazili się od gryzoni lub ich pcheł. Obie osoby wyleczono.

ZOBACZ TAKŻE: DŻUMA W ROSJI – ROZPOCZĘTO MASOWE SZCZEPIENIA

Objawy dżumy i jej śmiertelność

Dżuma to ostra choroba zakaźna gryzoni. Jej pierwsze objawy można dostrzec już po 6-8 godzinach od zarażenia. Pojawia się wysoka gorączka, duszności, zimne poty, dreszcze, ból głowy i osłabienie. Kolejnym etapem choroby jest powiększenie węzłów chłonnych. Później następuje zespół odczynu zapalnego, który najczęściej pojawia się na palcach dłoni, u stóp czy nosie objawiającym się czarnym zabarwieniem tkanek. Dodatkowo może pojawić się także zapalenie płuc. Dżumę leczy się antybiotykami, jednak jej śmiertelność to około 80%. Dżuma dymienicza zabija w mniej niż 24 godziny, jeśli nie jest leczona natychmiast.

źródło: poradnikzdrowie.pl, wiadomosci.gazeta.pl,cnn.com

Exit mobile version