Site icon aju.pl

Bandaż przyspieszający gojenie złamań – nowe odkrycie

bandaż

Bandaż przyspieszający gojenie złamań to nowe odkrycie naukowców z Duke University. Rozwiązanie wychwytuje i przetrzymuje w miejscu złamania sprzyjającą gojeniu adenozynę. Wynalazek przetestowano już na myszach.

Czym jest adenozyna?

Bandaż przyspieszający gojenie się złamań to nowe odkrycie naukowców z Duke University, którzy swój pomysł przetestowali już na myszach. Bandaż wychwytuje i przetrzymuje adenozynę w miejscu złamania. Jest to organiczny związek chemiczny, który występuje we wszystkich komórkach organizmu. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwarytmiczne i jest również zwany pośrednim antagonistą wapnia.

Podczas badań amerykańscy naukowcy zauważyli, że adenozyna zbiera się w okolicach gojącego się złamania. Profesor Shyni Varghese zastanawiała się wówczas, czy podtrzymanie dużych poziomów tej substancji może pomóc w gojeniu. Relacjonuje:

Adenozyna występuje w niskich stężeniach w całym organizmie i odpowiada za wiele ważnych funkcji, które nie mają nic wspólnego z gojeniem kości. By uniknąć niechcianych skutków ubocznych, musieliśmy znaleźć sposób na zatrzymanie adenozyny w okolicy urazu, w dodatku w odpowiednim stężeniu.

Mając to na uwadze zaprojektowano bandaż nakładany bezpośrednio na miejsce złamania. Następnie adenozyna uwalnia się tylko w okolicy rany, a nie akumuluje się w innych miejscach.


ZOBACZ TAKŻE: WZROSNĄ CENY KAWY – WALKA Z NIEWOLNICTWEM W BRAZYLII 

Eksperyment na myszach

Badacze obserwowali myszy ponad 2 tygodnie. Przez ten czas zauważyli, że rany goją się dużo szybciej u gryzoni z grupy kontrolnej z bandażami. Proces odbudowy kości przebiegał o wiele sprawniej, zauważono większą objętość kości oraz lepszą waskularyzację.

Autorzy artykułu z pisma Advanced Materials podkreślają, że wyniki pokazały, że sprawdzają się zarówno bandaże wychwytujące adenozynę gospodarza, jak i bandaże wcześniej nią wysycone. Można to będzie wykorzystać w leczeniu złamań związanych ze starzeniem i osteoporozą. Mówiąc o przyszłości, naukowcy podkreślają, że czeka ich jeszcze dużo pracy. Jak relacjonują:

Bandaże muszą zostać ulepszone, tak by skuteczniej wychwytywać i przetrzymywać adenozynę. Musimy też, oczywiście, sprawdzić, czy uzyskamy podobne wyniki podczas badań na ludziach i czy bandaże nie będą wywoływać skutków ubocznych.

Exit mobile version