Site icon aju.pl

Pierwsza komunia św. – od tych prezentów musisz zapłacić podatek!

komunia 2022 ile dać

Wielkimi krokami zbliża się okres komunijny. Część dzieci z pewnością otrzyma prezenty, a jak się okazuje, z niektórych trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. O jakich prezentach mowa i jak uniknąć podatku? 

Prezenty na komunię

Przełom kwietnia i maja to czas, kiedy w wielu parafiach dzieci po raz pierwszy przyjmą Eucharystię. Pierwsza komunia św. to nie tylko uroczysta msza i duchowe przeżycie. To również czas na spotkanie z rodziną, a po nabożeństwie często odbywają się uroczyste przyjęcia. Przyjęło się również, że dziecko z okazji komunii otrzymuje liczne prezenty. Wśród nich nie może zabraknąć religijnych medalików, Biblii, różańca czy innych dewocjonaliów. Spora część dzieci otrzymuje również prezenty niezwiązane z nabożeństwem, a jednymi z najczęściej wręczanych przedmiotów jest zegarek lub rower.

ZOBACZ TAKŻE: LUKSUSOWA KOMUNIA, CZYLI BANKIET, KAROCA I CZERWONY DYWAN

Podatek za prezenty komunijne

Z czasem prezenty wręczane dzieciom z okazji pierwszej komunii św. stały się coraz bardziej pokaźne, droższe, a historia pokazała, że niektórzy są z tej okazji bardzo hojni. W sieci znajdziemy wiele zdjęć dzieci, które tuż po przyjęciu Eucharystii pozują z otrzymanym quadem czy gotówką.

Jak się okazuje, z niektórych prezentów należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Podatek od darowizn należy rozliczyć wówczas, gdy wartość przekroczy ustalony limit. Limit z kolei zależy od stopnia spokrewnienia darczyńcy i obdarowanego. Istnieją trzy podziały:

Za nieopłacenie podatku grozi kara finansowa w wysokości od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli od 201 zł do 60 tys. 200 zł (według minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2022 r.).

 

źródło: fakt.pl, zdjęcie – pixabay.com

Exit mobile version