Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych, a co za tym idzie, na cmentarzach zaroi się od ludzi składających na grobach bliskich znicze i wiązanki. Jak co roku pojawia się problem związany z licznymi kradzieżami. Jak uchronić się przed złodziejami?
1 listopada
Dzień Wszystkich Świętych to nie tylko święto katolickie i związane z nim tradycje, ale również dzień wolny od pracy oraz czas rodzinnych spotkań. Cmentarze w pierwsze dni listopada są przepełnione ludźmi, którzy wspominają swoich bliskich i odwiedzają ich groby. Większość niesie ze sobą wiązanki, wieńce i znicze, aby uczcić pamięć zmarłych. To również czas wzmożonej pracy właścicieli straganów, sklepów, kwiaciarni i niestety złodziei. Wykorzystują oni święto do zarobku, dopuszczając się kradzieży na cmentarzach.
ZOBACZ TAKŻE: CZY CMENTARZE 1 LISTOPADA BĘDĄ ZAMKNIĘTE?
Jak uchronić się przed kradzieżą na cmentarzach?
Niestety problem co roku jest taki sam. Złodzieje wykorzystują związane ze świętem tradycje, a co za tym idzie – na potęgę kradną kwiaty i znicze znajdujące się na grobach. Ogromna ilość straganów sprawia, że oszuści mieszają się w tłumie i sprzedają kradzione rzeczy. Do tak ogromnej liczby rabunków przyczynia się niewątpliwie fakt, że zwykle na cmentarzach nie ma kamer, a schwytanie złodziei jest bardzo trudne.
Jeśli jest taka możliwość, warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi kradzieżami i oznaczyć znicze oraz wiązanki, by nie nadawały się do ponownej sprzedaży. Warto w tym celu użyć wodoodpornego, trwałego mazaka, który nie zmyje się z plastiku czy szkła. Wystarczy podpisać liście kwiatów lub znicze inicjałami zmarłego, na którego grobie się znajdują. Zminimalizuje to ryzyko kradzieży. Kolejnym ze sposobów jest dociążenie donic i wazonów ciężkimi kamieniami. Warto zrezygnować również z zakupu wyjątkowo strojnych i oryginalnych zniczy, bowiem one najczęściej padają łupem złodziejów.
Absolutną nowością na cmentarzach są również fotopułapki, które montuje się na grobie. Wychwytują one ruch, zapalają światło, a następnie wykonują zdjęcie. Ponadto wiele firm oferuje ubezpieczenia nagrobka, które obejmuje również przymocowane do niego elementy.
Jakie są wasze sposoby na uniknięcie kradzieży na cmentarzach?
źródło: lelum.pl