25 lat nie było tak tragicznie. Najnowsze dane z Polski zatrważają. Chodzi rzecz jasna o inflację, która przebiła kolejny nieprawdopodobny poziom. Jest ona najwyższa od 25 lat. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny – we wrześniu 2022 roku inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Co to tak naprawdę oznacza? Fatalne wieści dla Polaków.
25 lat nie było tak tragicznie. Najnowsze dane z Polski zatrważają, fatalne wieści
Inflacja nadal się pogłębia. Najnowsze dane z GUS wyglądają naprawdę tragicznie. Tak złej sytuacji w naszym kraju nie było już od 25 lat. Przebita została zatem kolejna fatalna bariera. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny – we wrześniu 2022 roku inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 17,2 proc. rok do roku. Co to dokładnie oznacza? Najłatwiej wyjaśnić to tak, jak czytamy w serwisie o2.pl – „ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu były o 17,2 proc. wyższe niż rok wcześniej„.
W raporcie GUS znajdują się szczegółowe wyliczenia:
We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 2,4%), żywności (o 1,7%) oraz odzieży i obuwia (o 4,8%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,64 p. proc., 0,42 p. proc. i 0,19 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,5%) obniżyły ten wskaźnik o 0,15 p. proc.
Jak kształtował się wzrost cen we wrześniu 2022 r. w porównaniu z wrześniem 2021 r. w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych sprawdzisz na naszej infografice. https://t.co/kOxryCnJFZ#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/2wZBh8G2qU
— GUS (@GUS_STAT) October 14, 2022
ZOBACZ TAKŻE: Rosja ostrzega – ten krok będzie oznaczać wybuch III wojny światowej
Najwyższy wzrost cen w Polsce od ćwierć wieku
Szalejąca inflacja sprawia wrażenie, jakby nigdy miała nie zwolnić. Powrót do zamierzchłych czasów sprzed 25 lat stał się faktem. Jak podaje GUS – w porównaniu z poprzednim miesiącem inflacja wzrosła o 1,1 pkt procentowy.
Inflacja 17,2 potwierdzona, płace nie nadążają już za inflacją i biedniejemy, najbardziej strefa budżetowa, a w NBP i RPP walka z upolitycznieniem polityki pieniężnej, więcej na ten temat powiemy wraz z @szymon_holownia na konferencji o 12:15. @PL_2050
— Paulina Hennig-Kloska (@hennigkloska) October 14, 2022
źródło: o2.pl, Twitter, GUS