Site icon aju.pl

Zmotoryzowany Marsz Niepodległości – utrudnienia w centrum Warszawy

Zmotoryzowany Marsz Niepodległości

Tegoroczny Marsz Niepodległości budził spore kontrowersje. Tak duże zgrupowanie ludzi to ogromne ryzyko zakażenia się koronawirusem, ale przede wszystkim obowiązujące przepisy zabraniają zgromadzeń powyżej 5 osób. 6 listopada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację marszu. Zorganizowano więc zmotoryzowany Marsz Niepodległości. 

Zmotoryzowany Marsz Niepodległości

Tegoroczny Marsz Niepodległości jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na panującą pandemię oraz ograniczenia, ale również nietypową formę. Przypomnijmy, że Rafał Trzaskowski nie wyraził zgody na organizację tradycyjnego pochodu.

W związku z negatywną opinią sanepidu, nie wyrażam zgody na organizację 11 listopada zgłoszonego Marszu Niepodległości. Opinia inspekcji sanitarnej, o którą również wystąpił wojewoda, wskazuje na trudną sytuację epidemiczną koronawirus, szczególnie w Warszawie i całym Mazowszu – napisał na Twitterze Trzaskowski.

Tegoroczny Marsz rozpoczął się o godzinie 14:00. Uczestnicy przyjechali na rondo Dmowskiego samochodami i motocyklami. Stamtąd kierowali się na drugą stronę Wisły, do ronda Waszyngtona, a następnie zawrócili i dojechali do Dworca Centralnego. Na rondzie Czterdziestolatka zrobili nawrót i z powrotem pojechali na rondo Dmowskiego. Stołeczna policja przed godziną 13:00 poinformowała o wyłączeniu ruchu m.in. Al. Jerozolimskich.

 

ZOBACZ TAKŻE: NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PODCZAS ŚPIEWANIA HYMNU – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PIEŚNI NARODOWEJ

 

Marsz Niepodległości z inicjatywy środowisk narodowych odbywa się od 10 lat i jest zarejestrowany jako zgromadzenie cykliczne. Stowarzyszenie Marszu Niepodległości po nieotrzymaniu zgody na organizację złożyło zażalenie do Sądu Apelacyjnego. Po oddaleniu sprawy, stowarzyszenie chce złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 

źródło: twitter.com, polsatnews.pl

Exit mobile version