Kiedy nadchodzi jesień, a październik zmierza do końca, zaczynamy się zastanawiać nad terminem przestawiania zegarków. Jedni uważają to za bzdurę, inni widzą w zmianie czasu oszczędność. Kiedy w 2019 roku wypada zmiana czasu na zimowy i co to oznacza w praktyce?
Zmiana czasu na zimowy
Od jakiegoś czasu przewiduje się, że najbliższa zmiana czasu będzie tą ostatnią. Niemniej jednak wciąż nie wydano żadnej wiążącej decyzji, dlatego w tym roku znów będziemy przestawiać nasze zegarki. Najbliższa zmiana czasu na zimowy wypada w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Wtedy przesuniemy wskazówki zegara z godziny 03:00 na 02:00.
Dlaczego zmieniamy czas?
Zmiana czasu na zimowy łączy się z historią. Okazuje się, że celem zmiany było wprowadzenie oszczędności na świecach. I choć dziś argument ten nie ma żadnego sensu, nikt nie podjął ostatecznej decyzji o zaprzestaniu zmiany czasu. Niemniej jednak w marcu Parlament Europejski zdecydował, że ostatnia zmiana czasu w Europie ma się odbyć najpóźniej w październiku 2021 roku. Naturalnie większość państw Unii Europejskiej chce pozostać przy czasie letnim. To samo stanowisko reprezentuje Polska.
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?
Podstawowym argumentem jest ekonomia. Zmiana czasu z letniego na zimowy oznacza oszczędności, ale ma także znaczenie dla ludzkiego organizmu. Zmiana czasu na zimowy to poważne zmiany w naszym zegarze biologicznym. Objawia się to np. trudnością w zasypianiu, a w ciągu dnia zmęczeniem i apatią. Oprócz tego może wiązać się z bólami głowy, podwyższonym ciśnieniem, a według niektórych badań nawet ze zwiększonym ryzykiem zawału serca. Wszystko to dzieje się przez rozregulowany zegar biologiczny.
Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?
Okazuje się, że do zmiany czasu można się przygotować. Lekarze zalecają, aby w tym czasie nie sięgać po napoje energetyczne. Ważne jest aby nie obciążać dodatkowo organizmu. Oprócz tego pamiętaj żeby kłaść się spać o regularnej porze.
Co oznacza czas letni na stałe?
Aż 78% Polaków jest za pozostawianiem czasu letniego na stałe. W praktyce oznaczać to będzie, że zimą rano dłużej będzie ciemno. W tym wypadku zimą w Polsce robiłoby się jasno dopiero między godziną 08:00 a 09:00. Niemniej jednak słońce zachodziłoby później. Osoby pracujące lub uczniowie mogliby wracać wtedy do domu jeszcze przy naturalnym świetle. Dodatkowo dłuższy jasny dzień sprzyja zajęciom rekreacyjnym na świeżym powietrzu. Na koniec warto zauważyć, że dłuższy jasny dzień oznacza mniej wypadków.