Site icon aju.pl

Zespół smartfonowej szyi – nowe zjawisko u dzieci

Zespół smartfonowej szyi

Zespół smartfonowej szyi to nowy zespół bólowy. Obserwowaniem zjawiska zajmują się specjaliści z Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – jednym z największych w Polsce szpitali pediatrycznych. 

Problem dotyka głównie dzieci

Do poradni zgłasza się coraz więcej rodziców, których dzieci notorycznie skarżą się na duży dyskomfort. Jest to głównie ból głowy, pleców, karku, barków, okolicy międzyłopatkowej oraz drętwienie rąk. Jest to efekt pozycji przybieranej podczas korzystania z komputera, tableta czy telefonu. Nieodpowiedni układ ciała powoduje przeciążeniem niektórych mięśni, głównie obręczy barkowej, a ponadto osłabia inne mięśnie, np. szyi. Po dłuższych wywiadach prowadzonych z rodzicami wynika, że dzieci spędzają dużo czasu korzystając z urządzeń elektronicznych. Dr Małgorzata Gola z Poradni Leczenia Bólu GCZD informuje:

Na podstawie wywiadu i badania i rozpoznajemy wtedy tzw. zespół szyi smartfonowej, chociaż nie ma jeszcze takiego schorzenia w międzynarodowej klasyfikacji chorób.

ZOBACZ TAKŻE: ZDIAGNOZOWANO RAKA, A OKAZAŁO SIĘ, ŻE MA W MÓZGU TASIEMCA

Pomoc dzieciom

Poradnia Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce zajmujących się leczeniem bólu u pacjentów w każdym wieku. Starsze dzieci i młodzież zgłaszają się często z bólami głowy oraz kręgosłupa. Zwykle wynika to przeciążenia lub zjawisk dyskopatycznych. W poradni leczy się też zespoły bólowe kończyn, dużych stawów i przewlekłe bóle brzucha. Trafiają tam także pacjenci z przewlekłym bólem pooperacyjnym lub pourazowym. Lekarka uważa, że ośrodek skutecznie pomaga nawet połowie pacjentów. Kolejnym 20-30% udaje się pomóc jedynie częściowo. Istnieje też grupa ok. 20% pacjentów, którzy nie mają żadnej poprawy lub przerywają leczenie. Jest to efekt wynikający nie tylko z przyczyn medycznych, ale również z braku przekonania do sposobu terapii i szans na poprawę.

 

Exit mobile version