Site icon aju.pl

W święta szpitale stają się przechowalnią seniorów

W święta

W święta szpitale zamieniają się w przechowalnie starszy osób, a ich ilość wzrasta nawet o 20% – szacuje Fundacja Zaczyn, która działa na rzecz włączania osób starszych w aktywności obywatelskie. Rodziny przywożą seniorów do lecznic, bo chcą wyjechać na święta, a osoby starsze są dla nich problemem.

Szpital jako przechowalnia dla seniorów

Każdego roku, w święta lub tuż przed nimi liczba osób starszych w szpitalach gwałtownie rośnie, nawet o 20%. Są to szacunki Fundacji Zaczyn, która działa na rzecz seniorów. Zjawisko zauważane jest nie tylko przez nich, ale przede wszystkich przez lekarzy. Dr Krzysztof Czarnobilski – dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA komentuje tą sytuację: „To po prostu patologia społeczna, z którą trzeba walczyć.”

Rodziny przywożą seniorów do lecznic, bo np. chcą wyjechać na święta, a osoby starsze są dla nich jak kula u nogi. Zjawisko nie jest masowe, ale mimo wszystko takich przypadków nie powinno być w ogóle. Jak tłumaczą się osoby oddające starsze osoby do lecznic? Często mówią, że babcia lub dziadek czuli się dobrze, kiedy to nagle ich stan drastycznie się pogorszył. W większości przypadków są to kłamstwa. Na szczęście lekarze są czujni i starają się unikać tego typu oszustw.


ZOBACZ TAKŻE: NAJDROŻSZY KARP NA ŚWIECIE JEST WARTY 1,8 MLN DOLARÓW

Przywożą seniorów i znikają

Lekarze nawet jeśli widzą, że rodzina chce pozbyć się starszej osoby to i tak ich przyjmują – takie są procedury. Dr Czarnobilski komentuje: „Bywa, że opiekun czy ktoś z rodziny przywozi seniora do placówki i już po niego nie wraca. Kontakt się urywa. To tak zwane podrzucanie osoby chorej.” Podrzucanie seniorów do placówek to spory problem dla personelu. Szpitale bardzo często w takich sytuacjach kontaktują się z opieką społeczną.

Specjalistycznych ośrodków dla starszych, przewlekle chorych osób wciąż brakuje. Istnieją oczywiście zakłady opiekuńczo-lecznicze, ale bardzo często są prywatne, a umieszczenie starszej osoby w takim miejscu wiąże się z dużymi kosztami. Nie wszystkich na to stać, więc seniorzy trafiają do szpitali. Na problem porzucania seniorów w szpitalach postanowili zwrócić uwagę lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem już po raz trzeci przygotowali oni kampanię „Wspólne Święta”, tym razem pod hasłem „Buduj więzi – święta spędź z bliskimi”.

 

Exit mobile version