Site icon aju.pl

Tysiąc złotych za każdy miesiąc ciąży? Zaskakujący pomysł na poprawę sytuacji demograficznej

Tysiąc złotych za każdy miesiąc

Tysiąc złotych za każdy miesiąc ciąży? To pomysł rosyjskiego deputowanego na walkę z problemem demograficznym w Rosji. Jego zdaniem należy wspierać finansowo każdą kobietę w ciąży. Zaproponował 20 tys. rubli, czyli około tysiąc zł co miesiąc, przez okres do półtora roku.

Tysiąc złotych za każdy miesiąc ciąży

Rosja nie od dziś boryka się z dużym problemem demograficznym. W związku z tym, deputowany Nikołaj Ziemcow podczas rozmowy z news.ru przedstawił swój pomysł na rozwiązanie tej sytuacji. Zaproponował pomoc finansową kobietom w ciąży jak i w okresie po porodzie. Przyszłe mamy miałyby otrzymywać 20 tys. rubli, czyli około tysiąc złotych, co miesiąc, przez okres do półtora roku. Ziemcow uważa, że wiele kobiet nie decyduje się na dziecko z powodów finansowych. Ponadto dodał, że jego pomysł przyczyniłby się do zmniejszenia ilości dokonanych aborcji.

Musimy pokazać, że potrzebujemy tych dzieci. Jesteśmy na etapie pisania projektu – powiedział.

Władimir Putin również uważa, że kobietom w Rosji należy stworzyć warunki zachęcające do decyzji o dziecku. Wspomniał o zagwarantowanym mieszkaniu i szkoły dla dziecka. Warto zauważyć, że powyższe pomysły mają również drugie dno.

ZOBACZ TAKŻE: DRAMAT PODCZAS CHRZTU – NIEMOWLAK NIE ŻYJE. „WODA W PŁUCACH”

Według rosyjskich ekonomistów, tysiąc złotych za każdy miesiąc ciąży to nieodpowiednie rozwiązanie problemu. Zauważyli, że pomysł Ziemcowa jest daleki od ideałów. Ich zdaniem pomoc finansowa trwająca półtora roku to zbyt krótko. Ponadto problemy finansowe to nie jedyny aspekt przyczyniający się do decyzji o braku dzieci.

Ma obowiązywać półtora roku, a potem co? Jak chcesz, by kobiety rodziły dzieci, to trzeba je wspierać też później – powiedział dr nauk ekonomicznych Jewgienij Gontmacher.

Co więcej, tego typu wsparcie finansowe może zwiększyć ilość porzucanych dzieci, a matki decydowałyby się na dziecko jedynie, żeby zarobić pieniądze. Z kolei stworzenie systemu, który weryfikowałby komu należą się świadczenia byłby trudny do skonstruowania.

Warto dodać, że od 1991 ilość zgonów w Rosji przewyższa liczbę urodzeń. Przyczyniło się do tego m.in. nadmierne zatrudnienie kobiet, stagnacja gospodarcza, wysoka śmiertelność niemowląt, aborcje czy trudności mieszkaniowe.

 

źródło: rmf24.pl

Exit mobile version