„Playboy”, „CKM”, „Cosmopolitan”, „Joy”, „Harper’s Bazaar” i „Esquire” znikną z polskiego rynku – ustalił Business Insider Polska. Spółka Marquard Media Polska to wydawca wyżej wymienionych magazynów, który chce skupić się na rozwiązaniach technologicznych dla innych firm. Efektem zmian jest zwolnienie około 70% pracowników.
Koszty utraconych możliwości
Według Business Insider Polska, wydawca takich magazynów jak „Playboy”, „CKM”, „Cosmopolitan”, „Joy”, „Harper’s Bazaar” i „Esquire” wycofuje się z polskiego rynku. Uważa, że gazety są kosztem utraconych możliwości. W zamian Spółka Marquard Media Polska ma zająć się rozwiązaniami technologicznym dla konsumentów jak i firm. Bijan Khezri, prezes Marquard Media Polska informuje:
Kontynuowanie wydawania pism drukowanych byłoby dla nas kosztem utraconych możliwości. Możemy nasze zasoby wykorzystać lepiej.
Razem z likwidacją tytułów drukowanych znikają ich serwisy WWW (nie dotyczy to jedynie strony ckm.pl). Wciąż będą rozwijane ich serwisy, stawiają głownie na: Kozaczek.pl, Zeberka.pl, Papilot.pl, Supermamy.pl i Autostuff.pl. Spółka widzi wielkie nadzieje na wzrost przychodów ze sprzedaży reklam w internecie.
ZOBACZ TAKŻE: POLACY W CZOŁÓWCE NAJBARDZIEJ ZADOWOLONYCH NARODÓW
Kiedy pojawią się ostatnie numery czasopism?
Marquard Media Polska to polski oddział szwajcarskiej firmy wydawniczej stworzonej przez Jürga Marquarda. Warto dodać, że „Playboy” w Polsce pojawił się już 1992 roku. Grudniowe numery magazynów będą ostatnimi jakie pojawią się na polskim rynku. Ponadto zauważono, że sprzedaż gazet z roku na rok malała. W zeszłym roku spółka wycofała również magazyny takie jak „Shape” czy „Hot Moda”. Właściciel spółki komentuje, że dzięki tej zmianie firma przestała generować niepotrzebne straty, a wyszła mniej więcej na zero. „Wydajemy pisma marek nienależących do nas i prawie na tym nie zarabiamy. Nie ma to perspektyw na przyszłość.” – dodaje. Szacuje się, że w efekcie zmian przedsiębiorstwo już w 2020 roku będzie w pełni rentowne. Co więcej istnieje duża szansa na zwiększanie zysku w przyszłości.
Zmiany wiążą się również ze zwolnieniem pracowników. Szacuje się, że około 70% osób straci pracę.