Site icon aju.pl

Nauka podczas snu jest możliwa

Nauka

Nauka podczas snu budzi ogromne zainteresowanie, ale co ciekawe – jest możliwa. Naukowcy badający działanie mózgu odkryli, że człowiek podczas snu uczy się najefektywniej.

Nauka podczas snu

Badania dowodzą, że człowiek podczas snu uczy się najefektywniej, jednak najważniejsze jest, aby tuż przed zaśnięciem powtórzyć sobie rzeczy, o których się uczymy. Wiedza podświadomie jest powtarzana w poszczególnych fazach snu, kiedy mózg analizuje wiadomości na nowo. Naukowcy polecają, aby po nauce w ciągu dnia, odsłuchać lekcję, wykład czy słówka podczas snu. Mimo że śpimy, nasz mózg słysząc określone dźwięki skorelowane z przebytymi doświadczeniami za dnia wzmaga pamięć i intensywnie koduje wiadomości. Warto jednak dodać, że nauka przez sen nie działa w przypadku każdego tak samo.

Ponadto, ta forma nauka spełnia swoje zadanie, kiedy śpimy dobrze w odpowiedniej ilości godzin, nie żyjemy w stresie, ani sen nie jest zbyt głęboki lub za płytki. Warto dodać, że podczas snu nie można nauczyć się czegoś nowego. Jedynie poprawić jakość, efektywność już nabytej wiedzy w ciągu dnia. Zaleca się odtworzenie fragmentu kursu tuż przed snem, powtórkę materiału przerobionego w ciągu dnia i zaśnięcie, po czym odtworzona zostaje „lekcja” w trakcie snu. Przy pomocy fal akustycznych tuż przy progu słyszalności przekaz ten trafia wprost do umysłu bez powodowania przebudzenia.


ZOBACZ TAKŻE: POLACY W CZOŁÓWCE RANKINGU ZNAJOMOŚCI ANGIELSKIEGO

Hipnopedia

Warto wspomnieć również o hipnopedii, czyli metodzie nauki w odmiennym stanie świadomości, m.in. w hipnozie lub śnie. Wraz z postępem technologicznym i odkryciem wpływu emisji sygnałów ultrasonicznych na centralny układ nerwowy metody hipnologii stały się istotnym elementem nauczania. Ważna jej tutaj koncentracja oraz odprężenie.

W pedagogice hipnopedia to odrębny kierunek badań, który zajmuje się oddziaływaniem sugestii psychopedagogicznej na kształcenie umysłu człowieka w odmiennym stanie świadomości. To określenie formy pracy połączonej z metodą hipnozy. Dotyczy nauki w odmiennym stanie świadomości. Hipnopedia jest dosyć kontrowersyjna wśród naukowców, ponieważ może wywierać wpływ na zachowanie ludzi.

Exit mobile version