Polska pod względem turystycznym może być równie atrakcyjna jak odległe zakątki świata za granicami naszego kraju. Gdziekolwiek się nie udamy, polska oferta turystyczna może nas naprawdę urzec. Dziś prezentujemy Wam atrakcję województwa dolnośląskiego. Odwiedź Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.
Gdzie leżą i czym są Kolorowe Jeziorka?
Kolorowe Jeziorka to cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich w województwie dolnośląskim. Leżą we wsi Wieściszowice w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Wszystkie powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni. W latach 1785-1925 wydobywano w nich piryt przerabiany na kwas siarkowy. Stawy leżą na różnych wysokościach.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Żółte Jeziorko
To okresowo wysychające jeziorko leży na wysokości około 555 m n.p.m. Jest najmłodszym zbiornikiem, a jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Gromadziła się ona w wyniku spływania deszczu po dużych opadach.
Purpurowe Jeziorko
Powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni. Ma około 430 m długości i 110 m szerokości. Leży na wysokości około 560 m n.p.m. Swój kolor zawdzięcza chemicznemu składowi ścian i dna wyrobiska, które obfituje w związki miedzi i żelaza. Woda ma odczyn kwaśny.
Błękitne Jeziorko
Nazywane jest Niebieskim, Lazurowym lub Szmaragdowym Jeziorkiem. Leży na wysokości 635 m n.p.m. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. Akwen jest długi na 150 m i ma ponad 20 m głębokości.
Zielone Jeziorko
Najwyżej położone jest Jeziorko Zielone, które bywa też nazywane Czarnym. W jego miejscu znajdowało się niegdyś wyrobisko „Gustaw”. Leży na wysokości około 730 m n.p.m. Jest też najmniejszym stawem i także okresowo wysycha. Pojawia się bardzo rzadko po intensywnych opadach deszczu. Następnie potrafi wyschnąć na długie lata.
Informacje praktyczne
Na terenie Kolorowych Jeziorek wytyczoną ścieżkę dydaktyczną pozwalającą na swobodne dotarcie piechotą do każdego stawu. Przejście całej ścieżki zajmuje około 2 godziny, a jej długość to 3 km. Najlepiej odwiedzić Jeziorka latem kiedy roślinność jest w pełni zielona i kontrastuje z barwami wody. Nie warto wybierać się tu bezpośrednio po intensywnych opadach, ponieważ zmącona woda zmienia swój kolor. Niemniej jednak wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny. Dodatkowo znajduje się tam kilka parkingów umieszczonych na różnych wysokościach. Jest to jedyna opłata jaką trzeba ponieść, a wynosi 10 zł. Przy Jeziorkach możesz też skorzystać z pola namiotowego i campingowego. Niezależnie od tego czy przyjeżdżasz sam czy z grupą, możesz skorzystać z przewodnika sudeckiego. Dodatkowo na terenie parku znajduje się punkt gastronomiczny z widokiem na Purpurowe Jeziorko.