Site icon aju.pl

Do 5 lat więzienia za nielegalną adopcję – nowe przepisy

Do 5 lat więzienia

Do 5 lat więzienia grozi osobom, które zdecydują się na nielegalną adopcję. Właśnie w życie weszła nowelizacja, która ma walczyć z szarą strefą adopcyjną. Warto zaznaczyć, że popularnym zabiegiem jest nie tylko obchodzenie prawa, ale również oddawanie dzieci za pieniądze. Według Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany ograniczą ilość nielegalnych transakcji żywym towarem.

Światem rządzi pieniądz

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które zajęło się nowelizacją prawa, zmiany mają zwalczyć szarą strefę adopcyjną. Jak twierdzą:

Legalni rodzice adopcyjni są sprawdzani w państwowych ośrodkach, przechodzą szkolenia, muszą spełniać odpowiednie wymogi prawne i etyczne. W szarej strefie nie obowiązują natomiast żadne zasady, rządzi jedynie pieniądz. Nowe rozwiązania umożliwią skuteczne ściganie uczestników groźnego procederu. Będą też miały skutek prewencyjny. Surowe kary powinny odstraszyć od zawierania bulwersujących transakcji, w których dziecko jest żywym towarem.

Do tej pory, za nielegalną adopcję groziła kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Po zmianach, kara zostaje taka sama, jednak zapis dotyczący przewinienia jest znacznie obszerniejszy. Brzmi: „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie” albo „z pominięciem postępowania o przysposobienie”.

ZOBACZ TAKŻE: URODZIŁA DZIECKO NA IMPREZIE. SYNEK 19-LATKI MA DOŻYWOTNI DARMOWY WSTĘP DO KLUBU

Obowiązek pouczenia

Sejm uchwalił przepisy 16 października bieżącego roku. Senat nie wprowadził do nich poprawek, a prezydent Andrzej Duda podpisał je 25 października tego roku. Zwrócono również większą uwagę na rzeczy materialne otrzymywane od przyszłych rodziców. Jeżeli tego typu transakcje zostaną przekazane do sądu, to sam sąd zadecyduje, czy jest to sytuacja, która wyklucza adopcję. Mowa tutaj głównie o takich „prezentach” jak wyprawka dla dziecka.

Warto również dodać, że podczas prac legislacyjnych wprowadzono uzupełnienia dotyczące regulacji z Kodeksu postępowania cywilnego. Dodano przepis o obowiązku pouczenia przez sąd o zagrożeniu odpowiedzialnością karną, w przypadku chęci osiągnięcia korzyści materialnej. Obowiązek pouczenia obowiązuje również w sprawach związanych z wyrażeniem zgody na przysposobienie dziecka w przyszłości bez wskazania osoby przysposabiającego.

Exit mobile version