Site icon aju.pl

Buduje góry lodowe na pustyni, aby pomóc mieszkańcom

Buduje góry lodowe

Buduje góry lodowe na pustyni w Indiach, aby pomóc okolicznym mieszkańcom. Oto nietypowe działanie inżyniera, który pragnie wykorzystać amplitudę temperatur w indyjskim regionie Ladakh. Postanowił tworzyć lodowe kopce, które przetrwają zimny okres, a latem roztopią się pomagając okolicznym rolnikom. 

Ekstremalna kraina

Ladakh to region administrowany przez Indie jako terytorium związkowe i znajduje się między głównym pasmem Himalajów, a górami Karakorum. Jest to najbardziej wysunięty na zachód fragment Wyżyny Tybetańskiej. To kraina ekstremów, w które rzadko zdarzają się opady deszczu, a temperatury wahają się od skrajnych upałów po mrozy. Miejscowi uważają, że jest to jedyne miejsce na ziemi, gdzie można jednocześnie doświadczyć udaru słonecznego i odmrożenia. 

Lokalny inżynier mechanik Sonam Wangchuk postanowił wykorzystać panujący w Ladakh klimat i pomóc okolicznym rolnikom w kluczowych miesiącach pracy. Chce zbierać wodę z topniejących śniegów i przechowywać je do wiosny w sztucznie zrobionych górach lodowych. Te naturalnie roztopią się wiosną umożliwiając rolnikom uprawę roli. Wangchuk w wywiadzie z CNN powiedział: „Zdałem sobie sprawę, że lód może przetrwać bardzo długo, nawet na niskich wysokościach.” Inżynier chce budować lodowe stożki bez użycia maszyn, pragnie wykorzystać jedynie prawa fizyki. 

ZOBACZ TAKŻE: 20 TON PODROBIONYCH ZABAWEK – NIEUDANY PRZEMYT

Jak zbudować górę?

Wangchuk wytłumaczył jak jego zdaniem powinna przebiegać budowa lodowych stożków. Na początku należy umieścić rurę łączącą strumień wody z docelowym miejscem. Woda musi pochodzić z wysokości około 60 metrów lub więcej i tryskać do góry niczym fontanna. Strumień powinien być na tyle mały, aby woda swobodnie mogła marznąć tworząc naturalną górę. Ponadto, stożek to idealny kształt, ponieważ topi się bardzo wolno. Jedynym problemem jest moment, kiedy woda zamarznie już w rurze. 

Wangchuck oszacował, że potrzebuje około 125 000 $, aby zbudować swoją pierwszą pełnowymiarową wersję, która mogłaby osiągnąć 80 stóp wysokości i zapewnić nawodnianie na około 10 hektarach ziemi. Zdecydował się na założenie kampanii, w której internauci mogli wpłacać pieniądze na jego projekt. Pomysł okazał się sukcesem. Aktualnie inżynier wprowadza poprawki do swojego projektu, aby niebawem rozpocząć ich budowę. Relacjonuje, że marzy o tym, aby słupy zamieniły się również w atrakcje turystyczne. Dodatkowo chciałby budować lodowe hotele i bary, które zimą zarabiałyby pieniądze, a w cieplejszych okresach pomagały mieszkańcom. 

Exit mobile version