Site icon aju.pl

Antysmogowy chodnik w Krakowie – innowacyjne rozwiązanie

Antysmogowy chodnik w Krakowie

Antysmogowy chodnik w Krakowie to najnowszy wynalazek w walce ze smogiem. Podobne inwestycje pojawiły się już w Warszawie i Holandii. Chodnik powstanie przy biurowcu na ulicy Pawiej w samym centrum miasta. 

Redukcja tlenku azotu

Kraków niestety słynie z bardzo zanieczyszczonego powietrza i smogu. Władze podjęły kolejne kroki, aby zniwelować ten problem. Kolejnym rozwiązaniem okazał się antysmogowy chodnik! Powstanie on przy biurowcu na ulicy Pawiej w samym centrum. Jego długość będzie wynosić 150 metrów, a powierzchnia całkowita to 1,9 tys. m kwadratowych. Dzięki najnowszym technologiom opracowano beton, który ma właściwości fotokatalityczne. To znaczy, że dzięki promieniom słonecznym na powierzchni chodnika dochodzi do rozkładu trujących substancji, głównie tlenku azotu. Udowodniono, że w warunkach laboratoryjnych beton jest w stanie zniwelować tlenek azotu aż o 70%.  Rozłożone substancje nie są szkodliwe, co więcej są stosowane w życiu codziennym, np. jako nawóz do gleby. Kolejną niesamowitą właściwością betonu jest samoczyszczenie.

ZOBACZ TAKŻE: NAUKOWCY ZNALEŹLI MIKROPLASTIK W KRAKOWSKIM POWIETRZU 

 

Specjalna mieszanka betonu

Budową chodnika zajmuje się szwedzka firma, która stawia na ekologię. Koszty budowy tzw. „zielonego chodnika” są o 20% wyższe niż zwykłego deptaka. Warto zaznaczy, że betonowe bloczki są w stanie wyłapać zanieczyszczenia z wysokości 30 centymetrów. O produkcie wypowiedział się Przemysław Malinowski – menedżer ds. produktów specjalnych z Grupy Górażdże, która jest producentem czyszczącego betonu:

Ten innowacyjny produkt może stać się bardzo efektywnym narzędziem w walce o czystsze powietrze i lepszą jakość życia w mieście. Sprawdziliśmy jego działanie w krajach Europy Zachodniej, dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by przysłużył się również mieszkańcom Warszawy. Działania związane z redukcją oddziaływania na środowisko są wpisane na stałe w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, dlatego udało się stworzyć odpowiedni ekosystem do tej realizacji.

Exit mobile version