Site icon aju.pl

24% Polaków chce wyjechać do pracy za granicę

24% Polaków chce wyjechać do pracy za granicę – to najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Randstad. Warto zaznaczyć, że głównym celem emigracji są przyczyny zarobkowe. Jedynie 28% Polaków jest zadowolonych ze swojej obecnej pensji. 

Pieniądze czy rozwój?

24% Polaków chce wyjechać do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Najczęściej na taką decyzje decydują się osoby w wieku około 29 roku życia. Ich motywacją są wyższe zarobki oraz lepsze warunki pracy. W tym roku ruszyła 37. edycja badania „Monitor Rynku Pracy”. We wtorek na konferencji prasowej zaprezentowano wyniki badań. Z raportu wynika, że niemal 1/4 badanych pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku, 4% proc. ogółu pracowników na stałe, a 10% na czas określony. Ekspertka oceniła tą sytuację mówiąc:

Między deklaracją a rzeczywistym zamiarem jest duża różnica. Nie traktowałabym tego jako sztywny wskaźnik. Należy zwrócić uwagę, że zdecydowania większość tych, którzy rozważają wyjazd zarobkowy, myśli o emigracji nie dłuższej niż 2 lata, czyli jest to raczej chęć zarobienia pieniędzy na konkretny cel niż decyzja o zmianie na stałe.

Blisko 53% respondentów stwierdziło, że przede wszystkim zależy im na rozwoju. Chęć zarabiania większych pieniędzy jest dopiero na drugim miejscu. Polacy są świadomi, że wraz z doświadczeniem rosną zarobki. Pozostałymi powodami chęci wyjechania z kraju jest korzystniejsza forma zatrudnienia czy też niezadowolenie z poprzedniego stanowiska.

 

ZOBACZ TAKŻE: „INTELIGENTNA KURTKA” GOOGLE X LEVI’S – ODBIERZE TELEFON NIE WYCIĄGAJĄC GO Z KIESZENI

Jak długo Polacy szukają pracy

Badania pokazują, że ludzie, którzy zostali zwolnieni lub sami zrezygnowali z pracy w ostatnim półroczu mają zdecydowanie większe trudności ze znalezieniem nowej pracy. W rezultacie średni czas poszukiwań to około 3 miesiące. Dodatkowo szukanie pracy jest trudniejsze wraz ze wzrostem wieku. W grupie pracowników, którzy mają od 18 do 29 lat wynosi 2,4 miesiąca, a wśród pracowników w wieku 50-64 lata – 4 miesiące. Najszybciej nową pracę znajdują mieszkańcy miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Średnio zajmuje im to 2,1 miesiąca.

Exit mobile version