Ponad 20 mln kary dla Polkomtela, którą nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczy to przede wszystkim tych klientów, którzy posiadają telefon na kartę. Sieć Plus naruszyła prawa konsumentów w związku z doładowaniami kont.
20 milionów kary dla Polkomtela – naruszenie praw konsumentów
Jak podaje Business Insider Polska, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polkomtela ponad 20 mln kary. Ma to związek przede wszystkim z naruszeniem praw konsumenta. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny oświadczył, iż „uznałem, że Polkomtel naruszył zbiorowe interesy konsumentów, dlatego nałożyłem na przedsiębiorstwo karę ponad 20 mln zł. Liczyliśmy, że operator wystąpi z propozycją wydania decyzji zobowiązującej, pomimo długiego czasu trwania postępowania tak się nie stało. Co więcej – praktyka nadal trwa”.
ZOBACZ TAKŻE: TRZYNASTE EMERYTURY NIE DLA KAŻDEGO – KTO ICH NIE DOSTANIE?
Sprawa dotyczy polityki polegającej na „przepadku niewykorzystanych pieniędzy na karcie pre-paid w przypadku braku kolejnego doładowania w określonym terminie”. Oprócz nałożonej kary, prezes UOKiK poinformował, iż Polkomtel ma zaprzestać stosowania takiej polityki firmy. Dodano, iż jeżeli klienci chcą odzyskać pieniądze, jedynym sposobem jest złożenie reklamacji.
#UOKiK sprawdza, czy operatorzy komórkowi oddają konsumentom niewykorzystane pieniądze, gdy minie ważność konta na kartę. Jest już pierwsza decyzja i ponad 20 mln zł kary dla Polkomtelu ▶️https://t.co/p3zDbMoaKM pic.twitter.com/GjoQWozREQ
— UOKiK (@UOKiKgovPL) February 10, 2020
Każdy składający reklamacje może powołać się na UOKiK. W oświadczeniu można przeczytać:
Na rynku usług telekomunikacyjnych panuje duża konkurencja, więc konsument powinien móc swobodnie wybierać najlepsze dla siebie oferty pre-paid. Tak się jednak nie dzieje, bowiem konsument jest zmuszony do wykupywania doładowań tylko od jednego operatora z obawy przed utratą zgromadzonych na karcie środków pieniężnych. To operator dysponuje środkami swoich klientów i powinien je zwrócić na wniosek konsumenta automatycznie tak, jak się to odbywa na innych, europejskich rynkach
Prezes podkreślił, iż w innych państwach zwrot pieniędzy jest powszechną polityką.