Site icon aju.pl

Polki piją coraz więcej alkoholu. Szokujące statystyki

Polki piją coraz więcej alkoholu. Aż 80% kobiet przyznaje się do spożywania alkoholu. Statystyczny Polak wypija w ciągu roku ponad 11 litrów czystego spirytusu. Jest to o 3 litry więcej niż w latach 90. Główną przyczyną tego zjawiska są niskie ceny alkoholu oraz jego łatwa dostępność.

Kobiety szybciej się uzależniają

Mężczyźni spożywają większe ilości alkoholu niż kobiety, jednak trudniej im się uzależnić. Wynika to głównie z mniejszej ilości płynów w organizmie. Wpływa to na wolniejsze metabolizowanie alkoholu przez żołądek, przez co szybciej dochodzi do uszkodzeń wątroby i mózgu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kobiet uzależnionych w ogóle nie leczono. Kierowano je bezpośrednio do szpitali lub zakładów psychiatrycznych. Do grup AA mogli należeć tylko mężczyźni. Amerykański fizjolog Elvin M. Jellinek jako pierwszy ogłosił alkoholizm jako chorobę dotyczącą również kobiet.

Zaraz po kawie jest to używka, po którą najczęściej sięgają Polacy. Według Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku, każda osoba uzależniona od alkoholu ma prawo do bezpłatnego leczenia odwykowego. Jednak w Polsce wciąż brakuje całodobowych oddziałów terapeutycznych leczących uzależnienia. Najlepszym rozwiązaniem są ośrodki zamknięte, ale często nie ma tam wolnych miejsc. Zdecydowanie wyższe szanse na wyzdrowienie mają osoby, które na terapie zgłosiły się same.

CZYTAJ TAKŻE: TWIERDZI, ŻE JEST UCZULONA NA WIFI. OBAWIA SIĘ, ŻE 5G MOŻE JĄ ZABIĆ.

Które Polki sięgają po alkohol?

Badania pokazują, że kobiety często piją w samotności. Jest to ich ucieczka przed problemami i nadmiarem pracy. Młode Polki często piją tak duże ilości alkoholu co mężczyźni. Statystyki mówią, że najczęściej są to panny mieszkające w dużych miastach, z wyższym wykształceniem, które rozwijają się zawodowo. Kolejną grupą osób podatnych na spożywanie wysokoprocentowych płynów są kobiety w wieku 40-49 lat. Często ich motywacją są problemy w związku, rozwód, choroby lub utrata pracy. Przeprowadzono eksperyment dotyczący związków, w których jedna z osób jest alkoholikiem. 8 na 10 mężczyzn odchodzi od pijącej partnerki, natomiast 2 na 10 kobiet rozstaje się ze swoją drugą połówką.

Exit mobile version