Sposób na oparzenie słoneczne – objawy, domowe receptury

Wakacyjna aura sprzyja plażowaniu i przebywaniu na słońcu. Niestety nieużywanie kremów z filtrem UV lub złe ich stosowanie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków. Dodatkowo mogą je powodować wizyty na solarium. Oparzenie słoneczne – bo o nim mowa to uciążliwa dolegliwość. Jakie są domowe sposoby na oparzenie?

 

Oparzenie słoneczne – objawy

Oparzenie to uszkodzenie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV. Zwykle pierwsze symptomy oparzenia występują po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie. Pierwszym i podstawowym objawem oparzenia słonecznego jest zaczerwienienie skóry i ból. Jest to oparzenie pierwszego stopnia. Dolegliwości mijają po około dwóch lub trzech dniach. Z kolei drugi stopień to także pęcherze wypełnione płynem. Objawy utrzymują się nawet kilka tygodni. Trzeci stopień jest rzadki, a powoduje brak reakcji na dotyk, co spowodowane jest uszkodzeniem receptorów czuciowych.

Oparzenie słoneczne – pierwsza pomoc

Po pierwsze musisz pamiętać o stosowaniu preparatów nawilżających. Sprawdzi się także chłodny prysznic lub zimny okład ze słodkiej wody. Pamiętaj dodatkowo o specjalnych kremach i maściach na oparzenie słoneczne, które zawierają alantoinę i D-panthenol. Smaruj regularnie zaczerwienione i bolesne miejsca. Unikaj także gorących kąpieli. Na łagodne oparzenia możesz stosować okłady z kefiru, jogurtu lub zsiadłego mleka – przynoszą ulgę, nawilżają skórę i zapobiegają bąblom. Jeśli już pojawią się pęcherze, nigdy ich nie przekłuwaj! Jeżeli dodatkowo masz wysoką temperaturę, nudności czy zawroty głowy, koniecznie udaj się do lekarza.

Aloes na oparzenie słoneczne

Sposobem na oparzenie słoneczne może być krem z aloesem. Roślina ta wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwutleniające. Najważniejsze są liście aloesu, które zawierają najwięcej substancji śluzowych. Przyłóż sok ze świeżego liścia na pęcherz zaraz po oparzeniu. Powtarzaj 4-6 razy dziennie. Miąższ tej rośliny sprawdza się także w leczeniu ran, odleżyn, łuszczycy, trądziku czy ukąszeń. Aloes jest jednak powszechnym alergenem. Przed użyciem upewnij się czy nie jesteś na niego uczulony.

Miód na oparzenie słoneczne

Na koniec, warto wspomnieć, że skuteczny na oparzenia jest także miód. Działa przeciwzapalnie, nawilżająco i uśmierza ból. Możesz przygotować sobie domową maskę z miodu, jogurtu i żółtka. Wystarczy, że do jednego żółtka dodasz cztery łyżki naturalnego miodu i duży kubek jogurtu naturalnego. Całość wymieszaj. Nałóż maskę na poparzoną skórę i zostaw na minimum 30 minut.

Na podsumowanie warto zaznaczyć, że zwykle oparzenie słoneczne ma lekkie objawy, które znikają po kilku dniach. Jednak jeśli czujesz, że dokucza Ci ból lub tworzą się na skórze pęcherze – nie czekaj – udaj się do lekarza lub apteki. Farmaceuta pomoże wybrać Ci maść, która uśmierzy ból i pomoże zniwelować skutki oparzenia.

 

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.