Site icon aju.pl

Wyniki badań laboratoryjnych. Jak odczytywać?

Jeśli też po wyjściu od lekarza zastanawiacie się, co znaczą te cyfry i litery, to mamy dla was świetną wiadomość. Pomożemy wam rozszyfrować wyniki badań laboratoryjnych. Morfologię krwi wykonuje każdy z nas, ale już niewielu potrafi ją prawidłowo odczytać. Pokażemy normy, według których należy oceniać swoje badania diagnostyczne.

Morfologia krwi

Do tego badania nie należy się specjalnie przygotowywać. Często jednak lekarz zaleca, aby być na czczo. Może być wykonane o każdej porze dnia. Wskazania do niej są przeważnie indywidualne. Krew pobierana jest w pozycji siedzącej, osoby bardziej wrażliwe na omdlenia, mogą się położyć. Przed pobraniem krwi należy powiedzieć pielęgniarce, czy mają skłonność do krwawienia, a także o przyjmowanych lekach.

Badania krwi

Morfologia krwi należy do podstawowych badań, które wykonujemy. Pokazuje ona ogólną kondycję organizmu. Nieprawidłowy wynik badania krwi może wskazywać na liczne stany chorobowe. Dlatego tak ważne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia i regularne kontrole. Hematokryt (HCT) u kobiet oscyluje w granicach 37-47%, natomiast u mężczyzn 42-52%. Podwyższony poziom może wskazywać na nadkrwistość, a obniżony na niedokrwistość. Hemoglobina u kobiet powinna mieścić się w 11,5-16,0 g/dl, a u mężczyzn 12,5-18,0 g/dl. Nieprawidłowy wynik może odzwierciedlać zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Diagnostyka wyniki badań laboratoryjnych

Norma krwinek białych (leukocytów, WBC) w organizmie wynosi 4,0-10,9 * 109/l. Nadmiar leukocytów to leukozytoza, często towarzyszy stanom zapalnym. Natomiast niedobór, czyli leukopenia jest odzwierciedleniem infekcji wirusowych. Bazofile (granulocyty zasadochłonne) powinny utrzymywać się na poziomie 0-0,2 * 109/l. Wzrost bazofilów uaktywnia się przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego. W ostrych infekcjach, również gorączce, pojawia się często spadek tych krwinek. Granica normy eozynofilów (granulocytów kwasochłonnych) to 0-0,45 * 109/l. Choroby alergiczne wywołują wzrost, a spadek różne zakażenia, na przykład posocznica.

Diagnostyka wyniki

Trombocyty (płytki krwi, PLT) powinny utrzymywać się na poziomie 140-440 K/µl (G/l). Gdy ich ilość zwiększa się w organizmie, może to świadczyć o przewlekłych zakażeniach. Spadek jest alarmujący, ponieważ może być odzwierciedleniem upośledzenia funkcji szpiku kostnego. Normy monocytów (MONO) to 0,1-0,4 G/l. Ich zwiększenie może być spowodowane mononukleozą zakaźną, a niedobór prostą infekcją.

Więcej o badaniach krwi dowiecie się z filmiku poniżej!

Exit mobile version