Site icon aju.pl

Test PAPP-A zaliczany do grupy badań prenatalnych [cena, wyniki]

Test PAPP-A zaliczany do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych. Dlatego też jest jedną z najczęściej wykonywanych metod podczas ciąży. Dzięki niemu możemy stwierdzić ryzyko wystąpienia u dziecka m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy Pataua. 

Test PAPP-A co to jest?

Test PAPP-A jest jedną z najbardziej popularnych metod wśród badań prenatalnych. Nazywane badaniem biochemicznych, ponieważ określa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby dzięki zbadaniu obecności określonych substancji we krwi. Mowa o białku PAPP-A oraz wolne beta hCG. W związku z tym, często nazywany badaniem/testem podwójnym.

Test PAPP-A z czego się składa?

Test PAPP-A składa się ze szczegółowego wywiadu lekarskiego (przeprowadza go lekarz ginekolog). Dodatkowo należy pobrać krew kobiety w ciąży oraz zrobić specjalne badanie USG. Wykonuje się to pomiędzy 10 a 14 tygodniem ciąży.

Jeżeli chodzi o skuteczność tego testu, ocenia się ją na 90%. Czy istnieje bardziej dokładnie badanie? Tak. To badanie genetyczne NIPT, którego skuteczność to aż 99%. Można je wykonać w przypadku, kiedy PAPP-A daje podstawowe przypuszczenia o wystąpieniu wady.

Test PAPP-A wyniki

Test PAPP-A zaliczany do grupy badań prenatalnych, jednak jak interpretować wyniki? Wyniki nie wskazują jakie schorzenie występuje, określa on prawdopodobieństwo. Dlatego jeżeli wynik jest ujemny, świadczy to o niskim ryzyku wystąpienia zespołu Downa. Jeżeli białko PAPP-A jest na poziomie niższym niż norma a wolne beta hCG wyższe, oznacza to zazwyczaj większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa u dziecka. Co w przypadku, gdy oba wskaźniki mają wyniki niższe od normy? Wtedy mówimy o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienie zespołu Edwardsa oraz zespołu Pataua.

Test PAPP-A jak się przygotować?

Nie ma konkretnych wymogów co do przygotowania przyszłej mamy do zabiegu. Jedzenie, picie itp. nie mają wpływu na przeprowadzane badanie. Można je również przeprowadzić o każdej porze dnia.  Cena badania zaczyna się od 250 złotych. W przypadku kobiet ciężarnych od 35 roku życia, jest możliwość refundacji. Również w przypadku, gdy w przeszłości urodziły dziecko z wadą lub lekarz stwierdzi, że wystąpienie wady jest wyższe niż przeciętne.

 

Exit mobile version