Mimo tego, że fizjoterapia to jedna z najmłodszych dziedzin medycyny, jest ona bardzo potrzebna. Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii? Czy zajmują się fizjoterapeuci i jak wygląda ich praca z pacjentami? Tego wszystkiego dowiecie się z artykułu poniżej!
Światowy Dzień Fizjoterapii – data
Od 1996 roku Światowy Dzień Fizjoterapii obchodzimy 8 września. Ta data została ustanowiona przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Co roku, organizatorzy ustalają hasło, które ma promować ten zawód i podkreślać jego znaczenie.
Światowy Dzień Fizjoterapii 2019
Przede wszystkim, zadaniem fizjoterapeutów jest doprowadzenie pacjenta do największych ruchowych i funkcjonalnych zdolności. Niewątpliwie, każdy przypadek jest od siebie różny. W związku z tym, osoby pracujące na tym stanowisku muszą mieć otwarty umysł i indywidualne podejście do pacjenta. Ponadto, z usług fizjoterapeuty może korzystać również zapobiegawczo.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Prawo do wykonywania zawodu ma jedynie osoba, która odnotowana jest w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów. Do jej głównych zadań należy likwidacja skutków lub łagodzenie procesów chorobowych, a także ich następstw. Do specjalistów zgłaszają się ludzie w wadami układu mięśniowo-szkieletowego, nerwowo-mięśniowego, oddechowego, a także sercowo naczyniowego. Obecnie, aby skorzystać z pomocy fizjoterapeuty nie potrzeba skierowania. Co więcej, można umawiać się także na wizyty prywatne. Ta dziedzina rozwija się coraz bardziej i niesie pomoc w większym stopniu, niż kilka lat temu.
Światowy Dzień Fizjoterapii – 8 września
Z okazji tego święta, niektóre gabinety fizjoterapeutyczne organizują tak zwane drzwi otwarte. Tego dnia wszyscy chętni mogą przyjść na konsultacje, zapytać o opinię eksperta oraz by sprawdzić, czy u ich ciele funkcjonuje wszystko prawidłowo. Jeśli zastanawiacie się, czego życzyć fizjoterapeutom podczas ich dnia, oni podpowiadają, że przede wszystkim cierpliwości i wyrozumiałych pacjentów. Niewątpliwie, każdy z nich chce nieść pomoc, ale osoba, która jej potrzebuje również musi wykazać chęci współpracy i przynajmniej odrobinę zaangażowania.