Site icon aju.pl

Przyczyny zgagi – objawy, leczenie. Co powoduje zgagę?

Przyczyny zgagi są bardzo różne, u każdej osoby może powodować ją co innego. Nie zmienia to faktu, że u wszystkich nie jest to przyjemne uczucie. Jeżeli chcecie pozbyć się raz na zawsze tego nieprzyjemnego pieczenia w gardle, to świetnie trafiliście! Przedstawiamy wam domowe sposoby, rady i wskazówki na pozbycie się zgagi.

Przyczyny zgagi

Zgaga to inaczej refluks żołądka. Główną przyczyną jego występowania jest osłabienie dolnego zwieracza przełyku. Z tego właśnie powodu treść żołądkowa cofa się, zamiast zostać w odpowiednim miejscu. Takie osłabienie może powstać nawet z powodu palenia papierosów czy nadużywania alkoholu. Nie mniej jednak występuje samoczynnie u osób w podeszłym wieku, a także otyłych. Niestety, lecz skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków jest również zgaga. Prawie zawsze doskwiera ciężarnym kobietom, ponieważ w ich ciele zachodzi w tym czasie szereg zmian hormonalnych.

Jedzenie a zgaga

Przyczyny zgagi należy również szukać w swojej dotychczasowej diecie. Spożywanie wysoko przetworzonej żywności niewątpliwie sprzyja jej  powstawaniu. Głównymi winowajcami są tłuste oraz ostre potrawy, wysoko węglowodanowe posiłki, jak również gazowane napoje. Refluks żołądkowy mogą także powodować wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe oraz alergie, o których nawet nie wiemy. Przepuklina rozworu przełykowego daje objawy zgagi. Niektóre choroby o podłożu hormonalnym również są przyczyną refluksu żołądkowego, na przykład cukrzyca czy twardzina.

Zgaga jak się pozbyć

Jeżeli przyczyny zgagi są już nam znane, możemy zająć się jej leczeniem. Jeśli ma ona podłoże pokarmowe, najprostszym wyjściem jest wyeliminowanie ze swojej diety tych produktów, które je powodują. Na wszelki wypadek powinniśmy wykluczyć: napoje gazowane, cytrusy, alkohol, mocną kawę i herbatę, jak również ostre przyprawy oraz słodycze. Małe i regularne porcje jedzenia powinny również poprawić aktualny stan zdrowia. Zapobiegnie to dostawaniu się powietrza do żołądka, a co za tym idzie – zredukuje gazy i prawdopodobieństwo wystąpienia zgagi. Domowe sposoby na zgagę to między innymi spożywanie migdałów. Te orzechy mają zdolność do alkalizowania środowiska żołądka. Jeżeli to nie pomoże, warto sięgnąć po apteczne preparaty. Ich działanie opiera się głównie na zobojętnianiu kwasów żołądkowych. Mamy nadzieję, że z naszymi radami zgaga zniknie raz na zawsze!

źródła zdjęć: holistickenko, womenshealthmag

Exit mobile version