Site icon aju.pl

Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy, leczenie

Poporodowe zapalenie tarczycy

Tarczyca to ważny gruczoł w ludzkim organizmie. Zapalenie tarczycy może przebiegać dyskretnie, ale może też zmniejszać komfort życia. Jak przebiega poporodowe zapalenie tarczycy, jakie są objawy i jak to leczyć?

 

 

Po co nam tarczyca

Tarczyca to gruczoł wpływający na wydzielanie wewnętrzne. Jest umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi i zbudowana jest z dwóch bocznych płatów. Tarczyca jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów. Hormony tarczycy stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmacniają przemiany materii i energii i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego też obniżone ich działanie hamuje psychiczne i fizyczne procesy organizmu, powoduje ospałość, spowolnienie i wiele innych dolegliwości.

 

Poporodowe zapalenie tarczycy

Poporodowe zapalenie tarczycy to zaburzenie czynności tarczycy pojawiające się w pierwszym roku po porodzie. Może być trwałe kub przemijające, a dotyczy około 5% kobiet. Przebiega jako nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, ale może też dochodzić to zmiennego pojawiania się obu stanów. Dodatkowo często kliniczne objawy przypisywane są szczególnej sytuacji kobiety po porodzie. Niemniej jednak jest to wariant zapalenia tarczycy typu Hashimoto, które w krajach o dostatecznej podaży jodu jest najczęstszą postacią zapalenia tarczycy i najczęstszą przyczyną rozwoju niedoczynności tarczycy.

 

Objawy zapalenia tarczycy

Zapalenie przebiega w dwóch fazach. Pierwszą z nich jest nadczynność tarczycy i do objawów należą:

Często faza ta występuje w bardzo łagodnej formie, dlatego pacjentka ani lekarz mogą zupełnie nie wykryć, że w organizmie coś się dzieje. Z kolei większe objawy pojawiają się jednak w fazie niedoczynności tarczycy. Jej objawami są:

Oczywiście może być również tak, że poporodowe zapalenie tarczycy przebiega jednofazowo.

Rozpoznanie i leczenie

Zapalenie tarczycy diagnozuje się na podstawie zgłaszanych dolegliwości i wyniku badania stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. Dopiero w sytuacji wyraźnych dolegliwości podejmuje się leczenie. Polega ono na farmakologicznym wyrównaniu gospodarki hormonów tarczycy.

Exit mobile version