Site icon aju.pl

Pompa insulinowa – czym jest, jak działa i ile kosztuje?

pompa insulinowa

W Polsce coraz więcej ludzi cierpi na cukrzycę. Wielu chorych dotyka cukrzyca typu 1. U osoby zdrowej, trzustka regularnie uwalnia niewielkie ilości insuliny do organizmu w celu regulowania poziomu glukozy. U chorych na cukrzycę, mechanizm ten jest zaburzony. Mimo tego możesz czerpać z życia to, co najlepsze. Nie ograniczaj się! Zdecyduj się na terapię pompową. Czym jest pompa insulinowa?

 

Czym jest pompa insulinowa?

Jest to niewielkie urządzenie elektroniczne o wymiarach telefonu komórkowego. Może być bez trudu noszone przy pasku od spodni, w kieszeni lub przyczepione do biustonosza. Dzięki temu urządzenie jest praktycznie niewidoczne na zewnątrz czyniąc terapię dyskretną. Pompa umożliwia naśladowanie prawidłowego działania trzustki – dzięki ciągłej podskórnej infuzji insuliny, dostarcza dokładne dawki insuliny przez 24 godziny na dobę odpowiadające potrzebom organizmu. Likwiduje to jednocześnie konieczność wykonywania częstych wstrzyknięć.

Dawki podawane przez pompę

Pompa insulinowa podaje dwie dawki – podstawową i dodatkową. Urządzenie zaprogramowane jest na podawanie małych ilości insuliny w sposób ciągły co naśladuje podstawową produkcję insuliny przez trzustkę w prawidłowo funkcjonującym organizmie. Dawkę ustala lekarza. Z kolei dodatkowa dawka insuliny jest opcjonalnie dostarczona „na żądanie” w zależności od jedzenia jakie zamierzasz spożyć. Pompy insulinowe wyposażone są w kalkulator, który pokaże ci jaką dawkę insuliny powinno się wprowadzić do organizmu.

Korzyści z używania pompy

Terapia z użyciem pomp ma wiele korzyści klinicznych takich jak:

Pompa pomaga zatem w dostosowaniu odpowiedniej dawki insuliny, szczególnie po posiłkach i w nocy. Dodatkowo w czasie używania pompy, można ją swobodnie odłączyć co pomaga np. w uprawianiu sportu.

Koszt pompy

Pompa insulinowa w Polsce jest refundowana pacjentom do 26. roku życia. Dorośli powyżej tego wieku, muszą kupić pompę na własny koszt. Niestety, cena pompy sięga jednak ogromnych kwot. Podstawowe modele kosztują w granicach 4000 – 9000 złotych. Co więcej, zaawansowane pompy, które mają np. możliwość hipoblokady lub przewidywania hipoglikemii mogą kosztować nawet 14 000 – 18 000 złotych.

Exit mobile version