Na wielu etykietach kosmetyków można znaleźć informację o tym, że produkt zawiera parabeny. Jednak nie znalazły się one w produktach bez powodu. Sprawdź czym są parabeny w kosmetykach i czy są szkodliwe dla ludzkiego organizmu.
Co to są parabeny
Gdyby nie parabeny, wiele produktów straciłoby przydatność niedługo po otwarciu. Są czymś w rodzaju konserwantów. Mikroorganizmy, takie jak bakterie czy pleśnie, dostają się do produktu przez kontakt ze skórą i namnażają w kosmetykach na bazie wody. W rezultacie produkty tracą skuteczność, a czasem mogą nawet powodować choroby. Zatem parabeny zapobiegają psuciu się produktów i przedłużają ich czas przydatności. Parabeny są także używane w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym.
W czym znajdziemy parabeny
Znajdują się one we wszystkich artykułach, które są narażone na gnicie lub przedostanie się do niego bakterii. Są to zatem kosmetyki „mokre”, czyli kremy do twarzy, balsamy do ciała, toniki, olejki, błyszczyki i pomadki. Po drugie parabeny znajdziesz w pudrach i podkładach, a także w większości perfum i dezodorantów.
Parabeny w kosmetykach
Choć parabeny to nic innego jak konserwanty, są one skuteczne i dobrze tolerowane m.in. w kremach. Stosuje się je na całym świecie. Zarzuca się jednak, że kumulują się w organizmie, zaburzają równowagę hormonalną, powodują nowotwory, a nawet ograniczają zdolności rozrodcze. Obawy te są jednak bezpodstawne i potwierdzają to wielokrotne opinie Komisji Europejskiej. Konserwantów używa się w kosmetykach w bardzo niewielkich ilościach.
Inne konserwanty
Oprócz parabenów, w kosmetyce możesz spotkać takie konserwanty jak np. alkohole, pochodne kwasów karboksylowych, aldehydów czy fenoli, siarczyny, wodorosiarczyny lub jodan sodu.
Jak unikać konserwantów
Jeżeli chcesz kupować produkty bez parabenów, czeka cię trudna droga. Niemniej jednak istnieją produkty wolne od parabenów. Możesz ich szukać wśród eko kosmetyków i kosmetyków naturalnych typu bio. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są kremy z lodówki. Mają one krótką datę ważności – kilka miesięcy – ale jednocześnie nie mają substancji konserwujących w swoim składzie. Innym sposobem jest zastąpienie toniku rumiankiem, wodą różaną lub ogórkiem, a olejków do włosów – olejami roślinnymi.
Reasumując, funkcjonuje wiele różnych opinii na temat parabenów. Jedni uważają je za całkowicie bezpieczne substancje składowe kosmetyków, inni przypisują im niebezpieczeństwa powodujące problemy ze zdrowiem lub chociaż miejscowe podrażnienia skóry.