Site icon aju.pl

Nadczynność tarczycy – co to jest, jakie są objawy i jak to leczyć?

Nadczynność tarczycy

Tarczyca jest ważnym gruczołem w ludzkim organizmie. Odpowiada za gospodarkę hormonalną i prawidłowe funkcjonowanie całego naszego ciała. Bez wątpienia, choroby tarczycy mogą mieć dokuczliwe objawy i nieprzyjemne skutki. Okazuje się, że coraz więcej ludzi na całym świecie cierpi na tę dolegliwość. Przeczytaj czym jest nadczynność tarczycy i czy da się ją wyleczyć.

 

Do czego służy tarczyca

Tarczyca to gruczoł wpływający na wydzielanie wewnętrzne. Jest umiejscowiona w przednio-dolnej części szyi i zbudowana jest z dwóch bocznych płatów. Tarczyca odpowiada za wydzielanie hormonów. Co ważne, hormony tarczycy stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmacniają przemiany materii i energii. Oprócz tego mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo obniżone ich działanie hamuje psychiczne i fizyczne procesy organizmu, powoduje ospałość, spowolnienie i wiele innych dolegliwości.

Czym jest nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to zaburzenie objawiające się produkcją zbyt dużej ilości hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Do przyczyn nadczynności tarczycy należą:

Nadczynność dotyczy około 1-2% dorosłych osób w Polsce. Nade wszystko chorują na nią głównie kobiety między 20. a 40. rokiem życia. Szczególnie  rzadko zdarza się u dzieci.

Objawy nadczynności

Po pierwsze, jeśli nie wiesz czy masz do czynienia z nadczynnością tarczycy, zwróć uwagę na kilka czynników. Do głównych objawów tej choroby należą:

Diagnozowanie i leczenie niedoczynności

W celu potwierdzenia tej choroby wykonuje się badania hormonalne. Lekarz zleca badanie stężenia TSH we krwi oraz hormonów FT3 i FT4. Jeżeli obniżonemu stężeniu TSH towarzyszy podwyższone stężenie FT3 i FT4, prawdopodobnie oznacza to nadczynność tarczycy. Wskutek tego terapię zaczyna się od stosowania leków zmniejszających produkcję hormonów tarczycy. Oprócz tego można także zastosować leczenie jodem promieniotwórczym lub operacyjne. Niemniej jednak decyzję o stosowanym leczeniu podejmuje lekarz na podstawie wywiadu i wyników krwi.

Exit mobile version