Site icon aju.pl

Marker CEA – co to jest, jak i po co się oznacza

marker CEA

Twój lekarz podejrzewa u Ciebie zmiany nowotworowe? Masz problemy z wątrobą, jelitami lub trzustką? Sprawdź czym jest marker CEA i co właściwie oznacza.

 

Marker CEA – co to jest

Oznaczenie CEA w surowicy jest przydatne w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia raka. CEA czyli antygen rakowo-płodowy zlokalizowanych jest w komórkach raka żołądkowo-jelitowego oraz w przewodzie pokarmowym płodu. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania CEA.

Co oznacza wysoki poziom CEA

Wzrost stężenia CEA we krwi towarzyszy złośliwym i łagodnym zmianom chorobowym przewodu pokarmowego oraz innych organów. Wysoki poziom CEA może jednak dotyczyć zmian nienowotworowych, takich jak choroby wątroby, stany zapalne przewodu pokarmowego, zakażenia, urazy, martwice niedokrwienne, choroby tkanki łącznej, upośledzenia funkcji nerek. Wskaźnik ten jest podwyższony także u palaczy papierosów.

Kiedy oznacza się poziom CEA

Wskazaniami do wykonania badania antygeny rakowo-płodowego są:

Przebieg badania

W większości wypadków marker CEA oznacza się z surowicy. W niektórych przypadkach bada się go także w formie płynu z jamy otrzewnej, jamy opłucnej lub płynu mózgowo-rdzeniowy. Nie musisz być na czczo żeby wykonać badanie, ale jest to zalecane. Na wynik czeka się jeden dzień.

Norma markera CEA

Normą przy tym badaniu jest wynik poniżej 5 ug/l. W przypadku stężenia do 20 pg/ml możemy mówić o złośliwych nowotworach, a do 10 pg/ml o zmianach nowotworowych układu pokarmowego.

Jeżeli lekarz podejmie odpowiednie leczenie, stężenie antygenu CEA wraca do normy. Dzieje się to przeważnie po około sześciu tygodniach. Warto rozszerzyć badanie np. o diagnostykę obrazową.

Exit mobile version