Site icon aju.pl

Lek a suplement diety – czym się różnią i co wybrać

lek a suplement diety

Brakuje Ci witamin w organizmie? Czujesz, że Twoje ciało błaga o dodatkowe witaminy i składniki mineralne? Idziesz do apteki, wybierasz preparaty, ale czy wiesz które z nich są suplementem diety a które lekiem? Czym się różni lek a suplement diety?

Lek a suplement diety

Lek to substancja lub mieszanina kilku substancji o właściwościach zapobiegania chorobom lub leczenia chorób. Z kolei suplementy diety to środki spożywcze, które mają uzupełniać normalną dietę. Możesz je dość łatwo odróżnić. Na opakowaniu leku znajdziesz numer pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu. Suplement diety nie zawiera takiego numeru.

Czym się różni suplement od leku

Lek posiada określone wskazania do jego zażywania. Są one zawarte w charakterystyce produktu leczniczego i zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Natomiast suplementy to jedynie uzupełnienie Twojej diety i nie są one zatwierdzone przez powyższy urząd. Co więcej, Inspekcja Farmaceutyczna prowadzi ciągły nadzór i monitoruje jakość leków, natomiast odnośnie suplementów diety, nie ma ustawowego wymogu ciągłego monitorowania bezpieczeństwa ich stosowania.

Lek a suplement diety – uważaj co bierzesz

Wszystkie dostępne na rynku leki wprowadza się do obrotu na podstawie rejestracji w odpowiednich jednostkach. Wszystkie zawierają szczegółową dokumentację gwarantującą jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowanie. Suplementy diety z kolei nie muszą być rejestrowane, nie posiadają szczegółowej dokumentacji. To kolejny dowód na to, że zanim wybierzesz produkt musisz się zastanowić – lek czy suplement diety.

Co lepsze lek czy suplement

Jeżeli borykasz się z niedoborami witamin czy składników, sięgaj zawsze po lek. Bowiem w nich dawka składników aktywnych wykazuje działanie farmakologiczne lub terapeutyczne. Natomiast w suplementach diety, dawki składników mają charakter żywieniowy. Suplementy zatem uzupełniają niedobory mikro- i makroelementów w Twoim organizmie, ale należy po nie sięgać rozsądnie. Najlepiej po konsultacji z lekarzem, dietetykiem albo farmaceutą. Po suplementy powinieneś sięgać jeśli jesteś zdrowy lub gdy masz małe niedobory składników odżywczych. Natomiast jeśli chorujesz na niedobory witamin lub innych elementów, powinieneś, kierując się wytycznymi specjalistów, sięgać po leki.

Podsumowując, kupując dodatkowe środki dla organizmu weź pod uwagę różnicę: lek a suplement diety. Suplementy nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Są jedynie środkami spożywczymi, które w większości mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, ale mogą też zdarzyć się przypadki negatywnego oddziaływania na organizm. Przekroczenie dziennych porcji i stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.

Exit mobile version