Statystycznie w Polsce co godzinę (a na świecie co 35 sekund) ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Prawdopodobieństwo znalezienia Dawcy do przeszczepu jest bardzo niskie. Dlatego też im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak zostać dawcą szpiku i jaką rolę odgrywa w tym DKMS?
DKMS – fundacja ratująca życie.
DKMS to fundacja, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepu komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. Obecnie na stronie internetowej fundacji DKMS widnieją pocieszające, bo duże liczby. Ponad 9 milionów dawców zarejestrowanych na całym świecie, półtora miliona dawców w samej Polsce i prawie 80 tysięcy dawców, którzy podarowali szansę na życie. Zostanie Dawcą to szansa na uratowanie czyjegoś życia. Dla wielu chorych jest to jedyna szansa na przeżycie. Dlatego też każda zarejestrowana w bazie DKMS osoba jest na wagę złota.
Jak zostać dawcą szpiku
Wchodząc na stronę internetową fundacji DKMS możesz sprawdzić czy nie ma medycznych przeciwwskazań żeby zostać dawcą. Podstawowym kryterium jest waga minimum 50 kg. Możesz też przez stronę zamówić pakiet przez formularz rejestracyjny. Pakiet dotrze do ciebie do domu w ciągu dwóch dni. W pakiecie znajdziesz formularz i pałeczki do pobrania wymazu. Po wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu musisz odesłać wszystko na adres fundacji. Dawcą komórek macierzystych aktywnym w systemie staniesz się po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu do bazy. Musisz być przygotowany, że w każdej chwili możesz otrzymać wiadomość o zgodności genetycznej. W takiej sytuacji w krótkim czasie musisz dotrzeć do miejsca, w którym będzie dokonany przeszczep. Ważne też żebyś w momencie pogorszenia swojego stanu zdrowia od razu zgłosił ten fakt fundacji.
Dawca szpiku – jak to wygląda
Istnieją dwie formy pobrania materiału genetycznego:
- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej
- pobranie komórek z talerza kości.
W 80% przypadków komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej. 5 dni przed pobraniem jako Dawca dostajesz czynnik wzrostu G-CSF by zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. W dniu pobrania komórek macierzystych twoja krew wyprowadzana jest z jednej ręki. Następnie przechodzi przez maszynę gdzie separowane są komórki macierzyste. Na końcu wraca do organizmu przez drugą rękę. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.
Z kolei w przypadku pobrania szpiku z kości, komórki pobiera się z talerza kości biodrowej, a nie z rdzenia kręgowego. Wykonuje się to w znieczuleniu ogólnym. Zwykle dzień przed pobraniem Dawca przyjmowany jest na oddział, w szpitalu zostaje około 2-3 dni.
Czy pobranie szpiku boli?
Istnieje wiele mitów dotyczących tego, że pobranie szpiku boli. W przypadku pobrania komórek z krwi obwodowej, ból występuje jedynie w postaci zwykłego pobierania krwi czyli w rzeczywistości nic Dawcy nie boli. W przypadku pobrania komórek z talerza kości biodrowej, istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu. Jest on jednak podobny do stłuczenia i znika po kilku dniach.
Źródło grafiki: dkms