Site icon aju.pl

Jak leczyć nadmierną potliwość i jakie są objawy?

jak leczyć nadmierną potliwość

Nadpotliwość dokucza wielu ludziom na całym świecie niezależnie od strefy klimatycznej w jakiej żyją. Często nadpotliwość jest trudna do okiełznania, a może być też przyczyną pogorszenia relacji towarzyskich. Sprawdź kiedy można mówić o nadpotliwości, jakie są objawy i jak leczyć nadmierną potliwość. 

Nadpotliwość czyli nadmierna potliwość – co to jest?

Pocenie to naturalny proces zachodzący w organizmie człowieka prowadzący do pozbycia się ciepła przez organizm. Jednak nadpotliwość to wstydliwy problem spotykany u około 3% populacji. Wywołany jest nadczynnością gruczołów potowych występujących na powierzchni całego ciała. Najwięcej jest ich w obrębie dłoni, stóp, czoła i dołów pachwowych. Produkują one pot, będący niezbędnym elementem do utrzymania prawidłowej temperatury i wilgotności ludzkiego organizmu

Objawy i symptomy nadmiernej potliwości

Wydzielanie potu nasilają czynniki takie jak stres czy ciepło, co sprawia, że pobudzone włókna nerwów wydzielają acetylocholinę aktywującą gruczoły do pracy. Lekarze określają nadpotliwością sytuację, w której organizm produkuje większą ilość potu niż 50 miligramów na minutę w dole pochwowym. Pacjenci określają ten stan w momencie wydzielania ilości potu powodującej nadmierną wilgotność ciała, odzieży i trudności z utrzymaniem higieny osobistej. Przyczyną nadpotliwości mogą być choroby ogólnoustrojowe, przewlekłe zakażenia, guzy, choroby autoimmunologiczne, neurologiczne, metaboliczne czy zaburzenia hormonalne.

Jak leczyć nadmierną potliwość?

Współczesna medycyna proponuje szeroką gamę środków i zabiegów walczących z nadmierną potliwością. Stosowanie odpowiednich ziół oraz przestrzeganie niezbędnych zasad higieny pomaga zmniejszyć uczucie dyskomfortu i leczyć nadmierną potliwość. Najpopularniejszym sposobem są antyperspiranty, które miejscowo zmniejszają ilość produkowanego potu.

W nadpotliwości pomaga także jonofreza. Jest to zabieg leczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek skóry ładunku elektrycznego (jonu) poprzez prąd stały. Powoduje on zmiany chemiczne w skórze. Innym sposobem jest botoks – inaczej jad kiełbasiany – jego zadaniem (oprócz popularnego niwelowania zmarszczek) jest blokowanie wydzielania potu.

Do leczenia nadpotliwości można użyć także lasera neodymowego. Jego głowica jest wprowadzana na wierzchnie warstwy skóry, pod którymi znajdują się gruczoły potowe. Są one podgrzewane i rozpuszczane, co zmniejsza potliwość, ale zabieg ten jest wykonywany jedynie w okolicach pach. Lekarze w walce z nadpotliwością proponują także środki farmaceutyczne. Warto jednak sprawdzić czy nie wywołują one nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Skutecznymi metodami w walce z nadpotliwością są oczywiście takie elementarne zasady jak: systematyczny prysznic, odpowiednie oddychające ubranie z naturalnych materiałów, używanie dezodorantów, wietrzenie domu i pomieszczeń, w których się przebywa, unikanie pikantnych potraw, napojów i redukowanie stresu.

Popularne są również naturalne, ziołowe sposoby na nadpotliwość takie jak:

Znalezienie konkretnej przyczyny nadmiernej potliwości często bywa trudne lub nawet niemożliwe, ale warto podjąć próby i wykonać potrzebne badania żeby sprawdzić czy wzmożona potliwość nie jest objawem przewlekłej choroby. Nadpotliwość może się także okazać niepożądaną konsekwencją zażywania niektórych leków.

Exit mobile version