Site icon aju.pl

Domowe sposoby na zaparcia- sprawdź jak się ich pozbyć!

Zaparcia to uciążliwa dolegliwość, która przytrafia się w każdym wieku. Na pojawienie się problemu ma wpływ wiele czynników. Czasami wystarczy drobna zmiana w sposobie odżywiania, większa ilość stresu, czy dłuższa podróż. Zobacz jakie domowe sposoby na zaparcia są najlepsze!

Szybki sposób na zaparcia

Zaparcia to nic innego jak przedłużone zaleganie treści w jelicie grubym. Można podzielić je ze względu na typ występowania. Osób starszych dotykają najczęściej zaparcia typu przewlekłego, których leczenie można jedynie wspomagać w warunkach domowych. Występowanie tych dolegliwości przez dłuższy czas należy skonsultować ze specjalistą. W szczególności wyróżnia się zaparcia krótkotrwałe i przypadkowe. Te pierwsze występują cyklicznie, oznacza to, że co pewien czas nawracają. Zaparcia przypadkowe mogą wystąpić po wystąpieniu nagłego czynnika, na przykład długiej podróży. Szybkim sposobem na uporanie się z problemem są domowe sposoby na zaparcia.

Nabiał

Produkty mleczne pobudzają jelita do działania, co sprzyja prawidłowemu ich funkcjonowaniu. Jeśli zaparcia są naszym problemem powinniśmy zadbać o prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, wspomóżmy pracę jelit szklanką kefiru lub zsiadłego mleka.

Olej na zaparcia

Olej lniany pomaga pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Poprzez dużą ilość błonnika działa zbawiennie na układ pokarmowy. Wystarczy wypić 1-2 łyżki oleju lnianego w przypadku pojawienia się objawów. Również same ziarna lnu są bardzo skuteczne- 1 łyżeczkę zalewamy gorącą wodą i wypijamy po utworzeniu żelowej konsystencji.

Zioła

Jak powszechnie wiadomo zioła posiadają wiele zastosowań. Również w przypadku zaparć śmiało możemy sięgnąć po napar z kminku, rumianku, czy melisy. Wspomniane zioła ukoją jelita, a dodatkowo wykazują się działanie przeciwzapalne.

Warzywa i owoce

Często w naszej diecie brakuje błonnika. Niedobory można uzupełnić poprzez spożywanie owoców i warzyw. Na tę dolegliwość świetnie sprawdzają się warzywa strączkowe, szpinak, a także kiszonki. Błonnik możemy znaleźć również w owocach, takich jak morele, śliwki, a nawet jabłka.

Wraz z wiekiem rośnie szansa na wystąpienie zaparć. Nie zapominajmy zatem o odpowiedniej diecie, prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz regularnych badaniach.

Exit mobile version