Site icon aju.pl

Domowe sposoby na ból gardła. Poznaj kilka cennych porad

Każdemu przytrafia się czasem ból gardła. Jedni skarżą się na ból kłujący, inni na piekący. U jednych zwiastuje poważną chorobę, u innych znika po kilku dniach. Jakie są sprawdzone i domowe sposoby na ból gardła?

Najważniejszą zasadą w walce z bólem gardła jest to żeby odpowiednio je nawilżać. Przydają się tu wszelkie płyny – napary, woda z miodem i cytryną, mleko z czosnkiem. Warto jednak pamiętać, żeby nie były one gorące, ale letnie. Co zrobić kiedy dopadnie Was ból gardła, a nie jesteście przekonani do środków farmakologicznych lub z jakichś przyczyn (alergia na składniki, ciąża, zaufanie do naturalnych sposobów) nie możecie ich zażyć? Dlatego mamy dla was domowe sposoby na ból gardła.

Wywar z imbiru na problemy z gardłem

Imbir ma zastosowanie w medycynie naturalnej, jest bogaty w substancje przeciwzapalne i ma działanie odkażające. Przygotowanie naparu jest łatwe i szybkie. Kilkanaście plastrów świeżego imbiru zalewamy wodą (około pól litra), gotujemy pod przykryciem około 20 minut. Wywar pijemy ciepły z dodatkiem miodu.

Płukanie gardła wodą z solą

Do filiżanki lub małego kubka wsypujemy płaską łyżeczkę soli, zalewamy letnią wodą. Gardło należy płukać kilka razy dziennie. Roztwór ten pomaga eliminować bakterie.

Napar z szałwii na ból gardła

W walce z bólem gardła pomaga także napar z liści szałwii lub szałwii w torebkach. Zalewamy kilka liści lub dwie torebki szałwii gorącą wodą, czekamy aż wystygnie i aplikujemy. Napar z szałwii można pić lub tylko płukać nim gardło jeśli smak szałwii nie należy do naszych ulubionych.

Domowy sposób na chorobę – syrop z cebuli

Stara rada babć i ciotek głosi, że nic tak nie pomaga na pierwsze objawy choroby jak syrop z cebuli. Jest on uważany za „lek na wszystko”, działa na kaszel i odporność, a niektórzy sądzą, że leczy także ból gardła. Wystarczy pokroić cebulę w kostkę, włożyć do słoika, zasypać cukrem tak żeby cała cebula była przykryta, wymieszać, zakręcić i odczekać kilkanaście godzin. Cukier sprawi, że cebula wypuści sok, a to oznacza, że syrop jest gotowy. Można go pić kilka razy dziennie po 1-2 łyżki, a w słoiku można go trzymać i aplikować około 7 dni. Syrop ma intensywny zapach i smak, co jednak nie każdemu może przypaść do gustu.

Pomoc dla gardła – mleko i czosnek

Pomocą w bólu gardła może być również mleko zagotowane z miodem i masłem – nawilża gardło, a dodatkowo czosnek zabija bakterie. Podgrzewamy szklankę mleka, dodajemy wyciśnięty ząbek czosnku, łyżkę masła i łyżkę miodu. Pijemy od razu po przygotowaniu. Sposób ten jest starą i niezawodną drogą do pozbycia się bólu gardła i objawów przeziębienia.

Sposób na ból gardła dla dzieci i dorosłych

Jest jednak smaczniejsza alternatywa dla czosnku czy cebuli, która ucieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W walce z bólem gardła mogą pomóc także… cukierki. Ważne żeby były to landrynki. Choć cukierki kojarzą nam się raczej z czymś niezdrowym, częste ssanie cukierków nawilża gardło. Równie słodką alternatywą jest kisiel, który działa ochronnie i nawilżająco na gardło, a przy okazji ma owocowy smak.

Warto jednak pamiętać, że jeśli ból gardła nie znika i utrzymuje się przez kilka dni, a do tego pojawiają się dodatkowe objawy choroby, należy zgłosić się do lekarza.

 

 

Exit mobile version