Site icon aju.pl

Darmowe leki dla seniorów – korzystaj z bezpłatnych leków 75+

Darmowe leki dla seniorów

Wraz z wiekiem zapadamy na coraz więcej chorób. Dodatkowo, często zdarza się, że emerytura nie wystarcza na pokrycie kosztów wszystkich lekarstw. Jeżeli jesteś seniorem po 75. roku życia przysługują ci bezpłatne leki. W 2018 roku skorzystało z niego prawie 2,5 miliona seniorów. Sprawdź jakie to preparaty i kto może przepisać darmowe leki dla seniorów.

 

Dla kogo są darmowe leki?

Leki 75+ to leki dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat. Wiek ten liczy się od dnia urodzin i jest weryfikowany przez numer PESEL. Zatem na bezpłatne leki możesz liczyć jeśli masz minimum 75 lat, przyjmujesz leki z listy bezpłatnych lekarstw zgodnie ze wskazaniami, które obejmuje refundacja, a na recepcie znajduje się litera „S”.

Które leki są bezpłatne?

Darmowe leki dla seniorów zamieszczone są na specjalnej liście. W wykazie tym znajdują się lekarstwa, które dla pozostałych pacjentów mają odpłatność ryczałtową lub 30%. Lista ta zmienia się co 2 miesiące. Możesz ją znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia lub w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (część D obwieszczenia w sprawie wykazu leków refundowanych). Niemniej jednak są to leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego, m.in. leczące:

Darmowe leki dla seniorów – jak je uzyskać?

Po pierwsze udaj się do swojego lekarza lub pielęgniarki POZ. Następnie odbierz receptę na leki z wykazu bezpłatnych leków i idź do apteki. Pamiętaj, że na recepcie musi być litera „S” w polu „kod uprawnień dodatkowych”. Sprawdź to w gabinecie – farmaceuta nie może tego dopisać. Oprócz tego receptę taką może wystawić także lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie i rodziny. Z kolei takiej recepty nie może wystawić lekarz specjalista na nocnym lub świątecznym dyżurze.

Podsumowując, warto skorzystać z bezpłatnych leków. Przysługują one wszystkim seniorom powyżej 75 lat ze schorzeniem mieszczącym się w zakresie wskazań objętych refundacją, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych.

Exit mobile version